EN
Przy stole siedzą trzy osoby. Przodem do obiektywu siedzi młoda kobieta w różowej koszuli i w okularach w czarnych oprawkach, obok niej siedzi starszy mężczyzna w czarnym t-shircie, z siwą brodą i okularach. Tyłem do obiektywu siedzi mężczyzna w błękitnej koszuli, trzyma w rękach kartki. Na stole leżą kartki, ciastka, woda mineralna. Nad stołem na białej ścianie wisi obraz - portret mężczyzny.

Pierwsze spotkanie Jury programu Filmoteka Małopolska

09.05.2018

9 maja 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie Jury programu Filmoteka Małopolska. Jury dokonuje oceny wniosków, które wpłynęły w ramach naboru do programu. Spośród 84 zgłoszeń zostaną wyłonione filmy inotację, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu.

W skład Jury wchodzą eksperci z branży filmowej oraz przedstawiciele samorządu Województwa Małopolskiego:

  • Krzysztof Gierat – filmoznawca, dyrektor artystyczny Krakowskiego Festiwalu Filmowego, członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej,
  • Magdalena Piekorz -  reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna, doktor sztuki filmowej,
  • Magdalena Sroka - menedżerka kultury, znawczyni problematyki związanej z kulturą i sztuką, producentka i koordynatorka międzynarodowych projektów, pełniła funkcję wiceprezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta, oraz była dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,
  • Leszek Zegzda – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego,
  • Małgorzata Radwan-Ballada – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego,
  • Kazimierz Barczyk – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego,
  • Grzegorz Biedroń – Radny Województwa Małopolskiego.

 

Filmoteka Małopolska to program, którego naczelnym zadaniem jest utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych i notacji filmowych, wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Małopolską. Na drodze konkursu, wybierane są propozycje filmowe w trzech kategoriach:

  1. "Małopolska dawniej"
  2. "Małopolska dziś"
  3. oraz "Małopolska. Moja wolność"


W ramach kategorii "Małopolska dawniej" powstają filmy, które przybliżają i upamiętniają miejsca i wydarzenia, rocznice historyczne oraz postaci związane z bogatą historią regionu. Kategoria "Małopolska dziś" prezentuje filmy o aktualnych, istotnych wydarzeniach kulturalnych i społecznych, a także o ludziach związanych z Małopolską.

Kategoria "Małopolska. Moja wolność" promuje filmy  podkreślające znaczenie wolności dla historii ludzkości oraz jej wpływu na współczesność i przyszłość we wszystkich aspektach życia, w kontekście 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Osobna grupa to notacje filmowe, które stanowią dokumentację audiowizualną osób i wydarzeń związanych z Małopolską.

Organizatorem programu Filmoteka Małopolska od czterech lat jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Konkurs realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, które przeznaczyło w 2018 roku kwotę 670 000 złotych na rzecz finansowego wsparcia filmów i notacji.