EN
image/svg+xml

Robert Konieczny gościem Galerii Architektury GAGA

„Ruchome / Nieruchome” to najnowsza wystawa w krakowskiej Galerii Architektury GAGA, której bohaterem będzie architektura Roberta Koniecznego i jego autorskiej pracowni KWK Promes.

We wrześniu dołączył do prestiżowego grona reprezentantów Francuskiej Akademii Architektury, a już w grudniu gościć będzie z wystawą i wykładem w krakowskiej Galerii Architektury GAGA.

17. wystawa będziezarazem ostatnią z cyklu jubileuszowych ekspozycji zaplanowanych na ten rok przez - świętującą swoje 5 urodziny - Galerię Architektury GAGA w Krakowie.

Ekspozycja prezentuje nieruchome obiekty, które widziane z różnych perspektyw nabierają ruchu. Robert Konieczny i KWK Promes w swoich projektach często wykorzystują ruchome elementy, dzięki, którym architektura wchodzi w interakcję z jej użytkownikami.

Podobny mechanizm zastosowany w projekcie wystawy nadaje statycznej ekspozycji dynamiki, zachęcają odbiorców do gry w przestrzeni galerii.

W ten sposób filozofia, która stoi za projektami Koniecznego i KWK Promes staje się zrozumiała. Ruch jest bowiem istotą, bez której nie można w pełni odczytać architektury prezentowanych na wystawie budynków.

Na wystawie „Ruchome / Nieruchome” zobaczymy reprezentację znanych realizacji KWK Promes, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę, w tym m.in. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2009), Dom Bezpieczny (2008), Arkę Koniecznego (2015) czy ukończony niedawno Dom Kwadrantowy (2018).

Wystawa miała już swoją premierę w Galerii Architektury w Berlinie. W krakowskiej Galerii Architektury GAGA dostępna będzie od 5 do 31 grudnia.

Robert Konieczny jest najbardziej rozpoznawalnym, polskim architektem za granicą. O jego śmiałych, wizjonerskich realizacjach głośno jest na całym świecie. Projekty jego autorskiej pracowni KWK Promes pokazywane są w najbardziej uznanych magazynach i portalach architektonicznych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jego dom w Brennej (tzw. Arka Koniecznego) został wybrany w 2017 roku przez magazyn Wallpaper najlepszym domem świata. Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie otrzymało nagrodę World Building of the Year 2016, a jego najnowsza realizacja - Dom Kwadrantowy, została uhonorowana aż dwiema nagrodami Architizer A+ Awards.

Wystawa czynna będzie w dniach pn. – pt. w godz. 11.00 – 19.00 i sb. – nd. w godz. 11.00 – 17.00.


***********************************


Galeria Architektury GAGA. CommonGround.

Gallery of Architecture in Garden of Arts (GAGA)to punkt odniesienia, przestrzeń wystaw, dyskusji, spotkań z architekturą, służąca promocji współczesnych rozwiązań i prezentacji osiągnięć lokalnych, krajowych i zagranicznych architektów.

Od 2012 roku Galeria Architektury GAGA działa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, prowadząc działalność wystawowo-dydaktyczną poświęconą popularyzacji architektury. Przez ten czas GAGA zrealizowała szereg wystaw i dyskusji z udziałem wielu architektonicznych osobowości.

W celu prezentacji najlepszych wzorców kształtowania przestrzeni publicznych GAGA wspólnie z miesięcznikiem „Architektura-murator” zaprezentowała w Krakowie plenerową wystawę edukacyjną „Krajobraz to dobro publiczne”, objętą honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

GAGA to galeria autorska, egalitarna prowokująca do dyskusji,stawiająca pytania z dziennikarską bezpośredniością i dociekliwością. To miejsce z charakterem i zaangażowaniem, charyzmatyczne i pozbawione uprzedzeń.

Miejscem podstawowej aktywności Galerii Architektury GAGA jest Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie - przestrzeń syntezy sztuk - gesamtkunstwerk. Obsypany nagrodami obiekt okrzyknięto nową ikoną miasta.MOS to pozbawiona formalnych barier przestrzeń dyskusji i prezentacji architektury. To wspólna ziemia. CommonGround.

"CommonGround" pod takim hasłem architekt David Chipperfieldotworzył rozważania  na temat miejsca architektury we współczesnym świecie podczas Międzynarodowych Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku. Prezentacja powiązań architektury z codziennym życiem społecznym stanowi podstawę działań prowadzonych w Gallery of Architecture in Garden of Arts.

W Galerii Architektury GAGA gościli m.in.: Bolesław Stelmach, DDJM, MedusaGroup, Konior Studio, Wizja Sp. z o.o, Bulanda Mucha, Lewicki-Łatak i wielu innych.

Kurator: Dawid Hajok, publicysta i dziennikarz.