EN
image/svg+xml
Marcin Kuźmiński

Wspomnienie Marcina Kuźmińskiego

Msza św. za duszę Marcina Kuźmińskiego, w trzecią rocznicę Jego śmierci, odbędzie się 28 września 2019 r. o godz. 18.00 w kościele św. Salwatora (sióstr Norbertanek) na Salwatorze. Po mszy św. czyli po godz. 19.00 Dyrektor Teatru zaprasza wszystkich kolegów do Kawiarni Teatralnej na wspominanie Aktora.

Marcin Kuźmiński (1964-2016)

Marcin… Był aktorem wybitnym, a dla nas – pełnym pasji,  niezapomnianym Przyjacielem i Kolegą.

Był z nami od roku 1992, wcześniej należał do zespołu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (1989-1992). Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST. Należał do najbardziej wyrazistych, dojrzałych i intensywnie rozwijających się aktorów teatralnych swojego pokolenia. Pracował wyjątkowo intensywnie, był laureatem prestiżowych nagród – m.in. za rolę Władzia w Ślubie Gombrowicza na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, za Senatora i Złego Pana w Dziadach na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (otrzymał za nie również dwie nominacje do krakowskiej Nagrody Ludwika), za rolę w Bogu mordu na X Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu.        

Postaci stworzone przez Marcina nie dają się zapomnieć – jak bohater Nondum Lidii Amejko, Frank w Demonach Larsa Noréna, bohaterowie Pod Mocnym Aniołem Jerzego Pilcha, Senator i Zły Pan Dziadach Mickiewicza, Misza w Merylin Mongoł Nikołaja Kolady, Peeperkorn w Czarodziejskiej górze Thomasa Manna, bohaterowie spektakli Macieja Wojtyszki, Wielki Książę w Kordianie Słowackiego, Podkoliesin w Ożenku Gogola, Alain w Bogu mordu Yasminy Rezy, Hans w Rytuale Ingmara Bergmana. Było tych ról bardzo dużo  – ponad 70. Marcin także reżyserował, był autorem przekładów. Zrealizował m.in. Życie w teatrze Davida Mameta i Witkacy – jedyne wyjście wg własnego scenariusza.