EN
image/svg+xml
Artur Rojek

Artur Rojek poleca
Something Must Break

W 2017 roku współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego rozpoczął Artur Rojek. Wybitny muzyk i twórca OFF Festivalu został kuratorem muzycznego cyklu Something Must Break.

Something Must Break - coś musi się przełamać, zmienić, zniszczyć. Tytuł piosenki Joy Division posiada dla Artura Rojka szczególne znaczenie:

Gdzieś zewnętrznie zawsze tak działałem. Wiele sytuacji w moim życiu zawodowym potoczyło się właśnie w taki sposób, w imię burzenia czegoś, odrzucania zastanych rzeczy, idei tego, iż trzeba coś zburzyć, aby można było wybudować coś nowego.

Burzeniu i budowaniu ma być poświęcony również najnowszy projekt muzyka i twórcy OFF Festivalu. Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki cyklicznie pojawiają się zespoły, które wyłamują się z konwencji i rzucają wyzwanie słuchaczom.

Dla Artura Rojka, Something Must Break jest również rozwinięciem idei, która scala rozmaite wrażliwości i dziedziny. To założenie, któremu pozostaje wierny od lat w ramach wspomnianego OFF Festivalu: Wyciągać ludzi z ich strefy komfortu, prowokować, niepokoić, a jednocześnie przedstawiać im muzykę świeżą i inspirującą. Taką, którą łączy różne brzmienia i jednocześnie wykazuje związek z rzeczywistością, jaka ją otacza, czy to w sensie indywidualnych doznań, czy też przemian społeczno-politycznych.

Posłuchaj playlisty "Something Must Break" na Spotify

Dotychczas w ramach Something Must Break wystąpili:

  • Priests
  • Mount Eerie
  • Cities Aviv
  • The Necks

Shonen Knife

w ramach projektu "Something Must Break"

Koncert

MOS Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS

Najbliższe terminy

Termin → 4.06.2019 r.
Start → 20:00

Shonen Knife to zespół z Osaki w Japonii, założony przez siostry Naoko i Atsuko w 1981 roku. Na długo przed pojawieniem się w słownikach pojęć takich jak „Riot Grrrl” czy „Girl Rock”, żeńskie trio wesoło szarpało struny gitar do dźwięków importowanych coverów zespołu Ramones.

Koncert PHURPA

w ramach projektu "Something Must Break"

Koncert

MOS Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS

Terminy → 9 marca o godz. 20.00 
Otwarcie bram → 19:00
Start → 20:00

W ramach pierwszego w 2019 r. koncertu związanego z OFF Festivalem projektu „Something Must Break”, realizowanego przez Teatr im. Juliusza Słowackiego, wystąpi PHURPA. 9 marca zespół z Moskwy przeniesie publiczność w głąb starożytnej kultury muzycznej Tybetu.

Lubomyr Melnyk

w ramach projektu "Something Must Break"

Koncert

MOS Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS

Lubomyr Melnyk jest jednym z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów naszych czasów. Został nazwany "Prorokiem fortepianu" z uwagi na jego całkowite poświęcenie dla instrumentu i za przekraczanie granic tego, co można z nim zrobić. W połowie lat 70., mieszkając w Paryżu, stworzył Continuous Music - zupełnie nowy język na fortepian, wymagający niesamowitych zdolności technicznych, które wykorzystują pełny naturalny głos fortepianu.

Kikagaku Moyo

w ramach projektu "Something Must Break"

Koncert

MOS Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS

Artur Rojek zaprasza >

Kikagaku Moyo (po japońsku "wzory geometryczne") - zespół z Tokio, wykonujący psychodelicznego rocka z elementami krautrocka, hinduskich rag i acid folku. Miażdżące brzmienia równoważą delikatniejszymi, bardziej kontemplacyjnymi momentami, nawiązującymi do twórczości japońskich klasyków gatunku, takich jak Acid Mothers Temple, Ghost, a także ich poprzedników - Far East Family Band i Flower Travellin 'Band. Grupa została założona latem 2012 roku przez perkusistę i wokalistę Go Kurosawę oraz gitarzystę i wokalistę Tomo Katsuradę. Następnie do zespołu dołączyli: basista Kotsuguy, gitarzysta Daoud Popal, gitarzysta Ryu Kurosawa oraz gościnnie pojawiła się grająca na thereminie wokalistka Angie Gotopo.

Something Must Break: Blanck Mass

Blanck Mass

Premiera: 22.05.2018

Koncert

MOS Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS

Małopolski Ogród Sztuki wspólnie z Arturem Rojkiem zachęca do wyjścia poza muzyczne schematy. W ramach cyklu Something Must Break wystąpili już wykonawcy, którzy wytyczają nowe kierunki dla punk rocka, autorskiej piosenki czy hip-hopu. Wkrótce poszerzymy gatunkowe spektrum. Tegoroczną edycję projektu, 22 marca zainaugurował koncert legendy jazz-rockowej improwizacji - australijskiego tria The Necks. W maju zaś prawdziwa uczta dla miłośników wykręconych elektronicznych brzmień. Na Scenie MOS pojawi się Benjamin John Power alias Blanck Mass.

Blanck Mass na scenie MOS

Zobaczcie jak było podczas majowego koncertu Blanck Mass na scenie MOS w ramach projektu "Something Must Break".