EN
image/svg+xml
Lena Schimscheiner , fot. Adam Bondarowicz

Lena Schimscheiner
aktor

Nie usiedzę w miejscu. Ciągle coś nowego. Ludzie, spotkania, koncerty, festiwale, kino, wyjazdy, biwaki, góry, spacery...  teatr towarzyszy mi od dziecka. Jako niemowlę leżałam w kojcu pod sukniami z epoki w garderobie. Wychowywałam się w kulisach. Przebierałam i oglądałam każdy spektakl w latach 90. w teatrze ludowym po 20 razy. Skończyłam kurs pilotów i zabieram wycieczki zorganizowane w świat :)

Jak mam wolne to biorę plecak pakuje się i godzinę przez wyjazdem planuje gdzie pojadę. Mam szczęście do dobrych.

Biogram

Zadebiutowałam jako dziecko w spektaklach "Wesele" Adama Sroki w Teatrze Ludowym i "Tramwaj zwany pożądaniem" reż. Marta Meszaros w Teatrze Bagatela. Dyplomy w szkole teatralnej to "Koło kwintowe" Aleksandry Popławskiej za który dostałam wyróżnienie na 32 festiwalu szkół teatralnych w Łodzi za role Cis-moll. i "Blue room" Agnieszki Glińskiej.

Potem jako aktorka zadebiutowałam w Teatrze im.Stefana Jaracza w Olsztynie w spektaklu "Skórka pomarańczowa" w reż. Małgorzaty Warsickiej za który zostałam nominowana do nagrody im. Andzeja Nardellego za debiut w Teatrach Dramatycznych w sezonie 2014/2015. Byłam stypendystką programu Nowy Kraków z ramienia Teatru nowego w Krakowie z którym byłam związana przez cały rok i robiłam tam dużo spektakli i projektów performatywnych.

Z projektów performatywnych to "epic fail" w reż Aleksandry Jakubczak na festiwal Friday island w Luksemburgu, TR Warszawa/Muzeum POLIN "sześć osiem" reż. Grzegorz Jaremko, w ramach konkursu 'Obcy w domu' Teatr Ochoty w Warszawie, "Zatoka Suma" reż. Agata Dyczko, Scena Robocza w Poznaniu oraz "Dziewczyny opisują świat" w reż. Aleksandra Jakubczaka. Współpracuję z Teatrem Barakah w Krakowie, Sceną Roboczą w Poznaniu, TR w Warszawie, Teatrem Ochoty w Warszawie. 

Dodatkowo dubbinguje role filmowe dla polskich wersji językowych w studiach start, sdi i sonica, jestem pilotem wycieczek turystycznych, zagrałam w nominowanym do Oscara filmie "Loving Vincent".