EN

"1989" w Toruniu
27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt 2023

Zobacz wszystkich
  • Teatr Horzycy (Duża Scena), Pl.Teatralny 1
  • Premiera: 02.12.2022
2 h 40 minut (z przerwą)

„1989” jest efektem koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
1989 to spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery formą nawiązujący do “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie naszego musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz “Webber” znany m.in z wieloletniej współpracy z “Łoną”.

1989 ukaże upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

PRAPREMIERA GDAŃSK:
GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI, 19.11.2022r.

PREMIERA KRAKÓW:
TEATR IM. J. SŁOWACKIEGO, 2.12.2022r.

W spektaklu wykorzystano cytat muzyczny z musicalu "Hamilton" Lin-Manuela Mirandy oraz fragment z filmu „Taśmy z Magdalenki” (reżyseria Cezary Gmyz, scenariusz Antoni Dudek) wyprodukowanego w 2015 roku dla IPN-u przez Telewizję Republika; fragment to kawałek 5,5 godzinnego nagrania wykonanego przez SB, przekazanego przez Czesława Kiszczaka TVP w 1999 roku.

W napisach informacyjnych w spektaklu użyto fontu Lombard, zaprojektowanego przez Anię Wielusińską.

Obsada:

KAROLINA KAZOŃ –
DANUSIA (Danuta Wałęsa)
RAFAŁ SZUMERA –
LECHU (Lech Wałęsa)
KATARZYNA ZAWIŚLAK-DOLNY –
KRYSIA (Krystyna Frasyniuk)
AGNIESZKA KOŚCIELNIAK – KRYSIA (Krystyna Frasyniuk) – dublura
MATEUSZ BIERYT –
WŁADEK (Władysław Frasyniuk)
MAGDALENA OSIŃSKA –
GAJA (Grażyna Kuroń)
MARCIN CZARNIK –
JACEK (Jacek Kuroń)
DANIEL MALCHAR –
BOGDAN (Bogdan Borusewicz)
KAROLINA KAMIŃSKA –
ALINA (Alina Pienkowska)
DOMINIKA FEIGLEWICZ –
HENRYKA (Henryka Krzywonos)
MAŁGOSIA MAJERSKA ** -
ANNA (Anna Walentynowicz)
JULIA LATOSIŃSKA –
ZOFIA (Zofia Romaszewska/Danuta Kuroń), TOPOLA, CÓRKA WŁADKA
RAFAŁ DZIWISZ –
GENERAŁ (Wojciech Jaruzelski), NAZISTA (Erich Koch)
DOMINIK STROKA –
PREMIER (Mieczysław Jagielski), SEKRETARZ (Tadeusz Fiszbach), MINISTER (Czesław Kiszczak)
ANTEK SZTABA ** -
ARAM (Aram Rybicki), ALEKSANDER (Aleksander Kwaśniewski, WRONA (Erich Honecker)
WOJCIECH DOLATOWSKI ** -
JERZY (Jerzy Borowczak), WRONA (Nicolae Ceaușescu), DZIAŁACZ ZWIĄZKOWY (Alfred Miodowicz), PROFESOR (Janusz Reykowski)
BARTOSZ BANDURA** -
WRONA (Leonid Breżniew/Todor Żiwkow), PROFESOR (Bronisław Geremek)
PAULINA NAROŻNIK **
DASHA MELEKH **

**ZESPÓŁ TANECZNY

ZESPÓŁ MUZYCZNY
PIOTR BOLANOWSKI -
INSTRUMENTY KLAWISZOWE
JASIEK KUSEK -
BAS
JAROSŁAW PAKUSZYŃSKI -
ELEKTRONIKA
WOJCIECH DŁUGOSZ -
PERKUSJA, KIEROWNICTWO MUZYCZNE

Czytaj wszystko

Uwagi od autorów

Układ widowni

Bibliografia

Nagrody

Katarzyna Szyngiera O!Lśnieniem roku 2023 w kategorii Teatr za reżyserię spektaklu "1989". Czytaj więcej>>

Teatr im. Juliusza Słowackiego i Gdański Teatr Szekspirowski otrzymały Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska oraz Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za spektakl roku 2022 - "1989" ! 
Katarzynie Szyngierze przyznano Nagrodę Miasta Gdańska za reżyserię spektaklu "1989". Czytaj więcej>>

Spektakl "1989" otrzymał tytuł Najlepszego spektaklu w Plebiscycie Publiczności XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi! Czytaj więcej>>

Trailer sceniczny 1

Trailer sceniczny 2

Teledysk

Dziękujemy: Europejskiemu Centrum Solidarności, Stoczni Cesarskiej, Muzeum Nowej Huty / Muzeum Krakowa, Białemu Latawcowi za pomoc w realizacji nagrania wideo.

Teaser

Reportaż zza kulis

Patronat honorowy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Spektakl powstał przy wsparciu finansowym

Partner merytoryczny

Partnerzy premiery

Patronat medialny

Oficjalni partnerzy teatru

Recenzje:

1989, który na dobre odnowił przymierze sceny z widownią, opowiadając polską historię, co dobrze się kończy, pozytywny mit.

Czytaj więcej>>

Jacek Wakar

(...),,1989’’ w reż. Katarzyny Szyngiery z muzyką Andrzeja ,,Webbera’’ Mikosza zabiera nas wszystkich w szaleńczą karuzelę zdarzeń z życia i walki o lepszy świat, o lepszy kraj nad Wisłą, która przyniosła tę wolność, której dziś możemy jeszcze zażywać.

Czytaj dalej>>

https://teatrdlawszystkich.eu/

Wiesław Kowalski

(...)"1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery, spektakl opowiadający o upadku komunizmu w Polsce, wydarzeniach transformacji jako o naszym współczesnym pozytywnym micie. Micie, który łączy, mówi o takich wartościach jak wolność, równość, braterstwo.

Czytaj dalej>>

Gazeta Krakowska

Anna Piątkowska

To wybitne przedstawienie (...) opowiadające o upadku komuny, powstaniu „Solidarności”. Spektakl stworzony przez młodych ludzi, który wprost mówi o człowieku i popełnianych przez niego błędach.
(...)To wyjątkowo dobre wykonania, znakomitych kompozycji. Spektakl trafiający do każdego widza.

wroclaw.tvp.pl

Cezary Studniak

"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Debil" w Lublinie "Romeo i Julia" w Gdańsku "Spóźnione odwiedziny" w Tychach "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Czarnolesie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Balladyna Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia Wieczorek pożegnalny Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa