EN
image/svg+xml

Koncert Capella Cracoviensis / HAYDN symfonie 40 41 42

  Termin → 23 luty 2020
  Godzina → 18:00
  Występuje → Capella Cracoviensis, Jorge Jimenez skrzypce - dyrygent

  Capella Cracoviensis w Teatrze im. Juliusza Słowackiego! Ta wspaniała, grająca na najlepszych scenach w Europie orkiestra w macierzystym Krakowie nie miaładotąd swojego miejsca. Grała w wielu przestrzeniach, ale żadnej nie można było nazwać jej domem. Do dzisiaj. Zdecydowaliśmy się bowiem zaprosić Capellę Cracoviensis w nasze progi. Chcemy by Capella grała w naszych przestrzeniach, a także by stała się artystycznym partnerem Teatru. Dlatego już od lutego rozpoczniemy comiesięczny cykl koncertów Capelli Cracoviensis na Dużej Scenie Teatru. Na początek – wspaniałe Symfonie Josepha Haydna.

  Zbliżać się do Haydna to podchodzić do wielkiej góry, która olśniewa, ale której nie sposób objąć naraz wzrokiem, a nie wiadomo też, czy starczy sił wspiąć się na jej szczyt, by poznać ją gruntowanie z bliska. Liczby onieśmielają. Wszystkie symfonie to trzydzieści siedem godzin muzyki, kwartety – dwadzieścia dwie godziny, sonaty fortepianowe – dalszych dwanaście. Można do tego dodać opery, oratoria, utwory kameralne na różne składy, koncerty itd. Wydaje się ledwie możliwe wysłuchanie tego wszystkiego w skupieniu chociaż raz, a skomponowanie – nieprawdopodobne. Można usiłować słuchać tego wszystkiego systematycznie, w dużych dawkach, kompozycja za kompozycją, wtedy jednak można się odbić od tej muzyki, przesycić nią i uwierzyć w jej monotonię.

  Towarzysząc wykonaniom kolejnych symfonii przez Capellę Cracoviensis, będziemy za nią podążać w sposób bardziej naturalny, czuły i rozumny. Będziemy mogli pełniej ją odczuć, docenić, pojąć, z jakich źródeł wypływa jej siła


  Chór kameralny i orkiestra CAPELLA CRACOVIENSIS wykonuje repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. CC powstała w 1970 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Filharmonii Krakowskiej Jerzego Katlewicza, który dzieło tworzenia przy instytucji zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki dawnej powierzył Stanisławowi Gałońskiemu. Z biegiem lat Capella Cracoviensis usamodzielniła się organizacyjnie, grając różnorodny repertuar od średniowiecza po prawykonania muzyki współczesnej. CC jest gościem wielu ważnych festiwali i sal koncertowych, m.in.: BachfestLeipzig, SWR FestspieleSchwetzingen, Händel Festspiele Halle, Haydn FestspieleBrühl, OpéraRoyal Versailles, Theater an der WienOd 2008 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym CC jest Jan Tomasz Adamus.W maju 2018 CC rozpoczęła 6-letni projekt Haydn – wszystkie symfonie 2018-2023.

  Czytaj wszystko