EN
Plakat do spektaklu "Lalka". Na plakacie głowa i ramiona dużej, plastikowej lalki. Jej usta są zasłonięte czarnym prostokątem jak paskiem cenzury. Lalka jest brązowa, ma niebieskie oczy i puste spojrzenie skierowane na wprost.   Włosy lalki to widniejące na głowie poskręcane, wypukłe linie. Są ciemnobrązowe i imitują loki.

Lalka

Zobacz wszystkich
  • Poza siedzibą: 45. OPOLSKIE KONFRONTACJE TEATRALNE „KLASYKA ŻYWA”
  • Premiera: 17.05.2019
3 h 40 min, 1 przerwa
> 15 EN UKR

Na wskroś współczesna – ale w pełni wierna autorowi – adaptacja prawdopodobnie najważniejszej polskiej powieści. 100% Prusa w Prusie. Drapieżna i bezwzględna walka o osiągnięcie swoich celów. Pozbawiona czystych intencji i wzniosłych ludzkich namiętności opowieść o świecie, którym nie rządzi już nawet pieniądz i miłość, a raczej władza i pożądanie. W którym podziały społeczne, ustalone latami hierarchie walą się, niekoniecznie budując cokolwiek nowego. 

Czy w takiej sytuacji jest szansa na prawdziwe uczucie? A jeśli tak, to do kogo? Czy można tu jeszcze mieć plany, marzenia, czy pozostaje już tylko bezładna szamotanina szaleńca? I czym jest ów mityczny „metal lżejszy od powietrza”?

Czytaj wszystko

Trailer

Film do spektaklu "Lalka" w Polskim Języku Migowym, opisujący bohaterów.

Aktor Marcin Janicki zaprasza w Polskim Języku Migowym na spektakl pt. "Lalka"

teaser #1

Audiodeskrypcja filmu dla osób z niepełonosprawnością wzroku

Teaser spektaklu Lalka. Film sprawia wrażenie jednego, długiego ujęcia. Kamera przejeżdża z lewej strony kadru na prawą. Tło jest czarne. Nagranie zaczyna się planszą, na czarnym tle białe napisy, Bolesław Prus, Lalka, reżyseria Wojtek Klemm. Na drewnianej podłodze siedzi mężczyzna w średnim wieku. To Ignacy Rzecki. Trzyma dwie lalki, palce wbija w ich głowy. Lalki przypominają niemowlęta. Mężczyzna porusza nimi jak marionetkami. W ostatniej scenie lalki wiszą bezwładnie, przyczepione do rąk mężczyzny. Całość kończą widniejące na czarnym tle napisy, premiera 17 maja 2019, następnie logotyp teatru i adres strony www.

teaser #2

Spektakl "Lalka" zakwalifikowany do tegorocznej edycji konkursu Klasyka Żywa

Z radością informujemy, że spektakl "Lalka" wg. Bolesława Prusa w reżyserii Wojtka Klemma zakwalifikował się do tegorocznej V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Więcej na ten temat przeczytaj tu >>

LEKCJA ONLINE "Lalka"

Zapraszamy do uczestniczenia w lekcji online , którą zrealizowaliśmy w ramach cyklu kulturalno-edukacyjnego „Zamknięty teatr, otwarte głowy”.

Jest to film, który będzie doskonałym merytorycznym wsparciem dla nauczycieli podczas omawiania „Lalki” B. Prusa. Scenarzystą i reżyserem projektu jest Tomasz Cymerman.

Program do spektaklu "Lalka"

Partner spektaklu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Recenzje:

Wojtek Klemm nie zlekceważył powieści Bolesława Prusa, nie potraktował jej jako pretekstu do li tylko własnej wypowiedzi o świecie, choć taką wypowiedzią uczynił. Tomasz Cymerman, autor scenariusza i dramaturg przedstawienia, przyjrzał się uważnie każdej postaci, zinterpretował niemal każdy wątek. Obaj przedstawili wizję spójną i zrealizowaną z talentem, a przy tym pełną energii i mocującą rzecz w naszej epoce. Więcej >>

e-teatr.pl

Kalina Zalewska

Nie można Wojtkowi Klemmowi zarzucić braku pomysłów inscenizatorskich. Ani tego, że nie stara się umilić widzom tych czterech godzin w teatrze. Atrakcji w jego "Lalce" jest mnóstwo. Duże partie tekstu (Klemm i autor adaptacji Tomasz Cymerman podkreślali, że powieść nie została przez nich zmieniona) są np. wypowiadane znad miednicy łazienkowej, znad sceny, spod sceny, a nawet znad głów widzów. Mamy interakcje z publicznością; jest sporo muzyki, łącznie z disco-transem, który wprowadza nas w klimat nocnego Paryża; są wyścigi konne; nie brak chińskich akrobacji i psychodelicznych tańców. Więcej >>

Onet.pl

Dawid Dudko