EN
image/svg+xml
fot. Monika Stolarska © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Praktyczne szwy

  Data → 10 kwietnia, 9 maja, 16 czerwca 2019
  Godz. → 15.00 -18.00
  Miejsce → Pracownia tapicerska Teatru im. J. Słowackiego, Plac św. Ducha 1
  Bilet → 15 zł

  „Większość ludzi myśli, że tapicer to ktoś, kto się zajmuje obiciami mebli. Na tym ta praca polega w tzw. zwyczajnym świecie, ale teatr nie jest zwyczajnym miejscem. Jest miejscem, gdzie się stwarza różne światy” – mówi Tadeusz Sobucki, który od 20 lat pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego jako tapicer.

  Jest teatralnym multiinstrumentalistą. Szyje kotary i kurtyny, elementy scenografii i podłogi. Robi meble i wykonuje prace, którymi dawniej zajmowali się kaletnicy i szewcy.

  Jego głównym zadaniem, jest jednak ścisła współpraca ze scenografami i realizacja ich projektów. „Każda scenografia jest niepowtarzalna, tak jak niepowtarzalne jest każde przedstawienie. Nie ma monotonii. I to mi się w tej pracy najbardziej podoba. Często się zdarza, że robię coś, co wcześniej mi się nawet nie śniło np. czaszę balonu do bajki „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, elewację budynku z tiulu albo kotary, piętnaście metrów na piętnaście” – mówi Tadeusz Sobucki.   

  Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak uszyć teatralną kotarę, sceniczną podłogę i stworzyć bajkową scenerię. Dlaczego plusz i aksamit „miewają humory”, tiul „się marszy”, a sztuczny materiał „jest nieprzewidywalny”. Poznają świat teatralnej materii i – jeśli zechcą – osobiście się z nią zmierzą.

  Prowadzenie: tapicer w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – Tadeusz Sobucki.

  Czytaj wszystko

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury