EN
Zdjęcie zrobione na widowni Sceny MOS. Na zdjęciu w centralnej części na środku dwie osoby. Zajmują praktycznie całą powierzchnię zdjęcia. Siedzą. Po prawej stronie mężczyzna, trzyma mikrofon. Coś mówi. Ma ciemne włosy do ramion, brodę. Patrzy w stronę sceny. Obok niego po lewej stronie koboieta. Dłonie trzyma na kolanach. Ma długie włosy blond. Patrzy w kierunku sceny.Za nimi w rzędziie siedzi kilka osób. Patrzą z zaciekawieniem na mężczyznę który mówi do mikrofonu. Tło jest ciemne.

Sztuka Myślenia

Sztuka Myślenia to cykliczne spotkania z czołowymi myślicielami, twórcami, naukowcami, krytykami – tymi, którzy komentują szeroko rozumianą rzeczywistość. Raz w miesiącu zaproszeni goście wraz z gospodarzami spotkań - prof. Piotrem Augustyniakiem i Bartkiem Szydłowskim – biorą udział w teatralnym performansie, a potem przyglądają się konkretnemu problemowi kultury współczesnej, dyskutują nad jego przyczynami, a potem wraz z publicznością szukają rozwiązania.

Bilety:

normalny → 20 zł 
ulgowy → 5 zł  (dla studentów)


Spotkania te są miejscem twórczej i krytycznej, wolnej od ideologicznego zacietrzewienia, dyskusji na temat współczesnej kondycji Polek i Polaków. W odważny i uczciwy sposób stawiane są tutaj pytania o podstawowe problemy i wyzwania związane ze współczesną Polską, jej miejscem w nowoczesnym świecie, jej przyszłością i przeszłością. A wszystko po to, aby znaleźć formułę społeczeństwa, które otrząśnie się z koszmarnego letargu, o którym tak dobitnie pisał Stanisław Wyspiański. 

Tematy spotkań oświetlają, poszerzają i budują konteksty dla spektakli powstających w teatrze. Podczas Sztuki Myślenia zawieramy performatywny sojusz teatru i filozofii - sztuki i myślenia, który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.

Pod koniec 2017 roku nakładem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria została wydana książka Wyspiański/Zbudź się, Polaku, która podsumowuje pierwszy cykl spotkań. Znajdują się w niej zapisy przeprowadzonych rozmów, dyskusje z publicznością oraz scenariusze performansów, prezentowanych na początku każdej Sztuki Myślenia.

Relacje filmowe:

 

2021 r.

22.02.2021 → Kraina schorowanej wyobraźni

2020 r.

20.12.2020 Czas gniewu 

13.11.2020 → Upadek kościelnego systemu

30 października → Zatrzymać apokalipsę

21.06.2020 → Mitologia zarazy

17.05.2020 → Pandemia kultury

19.04. 2020 → Zwodnicze piękno apokalipsy

28.03.2020 → Symetryzm i jego wrogowie

6.03.2020 → Wojna już się zaczęła!

21.02.2020 → O powstrzymywaniu końca świata

10.01.2020 → Wszyscy jesteśmy uchodźcami

2019 r.

8.12.2019 → Ten czas jest kością wyłamaną w stawie

15.11.2019  → Jezus zbawiciel, czy fetysz

27.10.2019 → Wyspiański. Co mnie obchodzi wasz naród?

11.10.2019 → Nadchodzi koniec!

14.04.2019 → Janusze vs Hipsterzy

08.03.2019 → Hejtu naszego powszedniego

14.02.2019 → Na Walentynki o miłości w Kościele

15.01.2019 → 150 Urodziny Stacha

14.01.2019 → Dziwny jest ten świat

2018 r.

12.08.2018 → Polska jest kobietą

12.08.2018 → Rzeczpospolita zawistników

8.03.2018 → Dlaczego Jezus wyrzucił Polaków ze świątyni


2017 r.

3.10.2017 → Narodowa (nie)odpowiedzialność

20.06.2017 → Polska - dramat i performans

9.05.2017 → Polski mesjanizm. Obłęd czy wyzwolenie

31.03.2017 → Zbudź się Polaku, wyzwól się człowieku!

 

Do tej pory odbyły się następujące spotkania:

 1. Zbudź się polaku, wyzwól się człowieku
  gość prof. Andrzej Leder
 2. Polski mesjanizm – obłęd czy wyzwolenie?
  gość dr Paweł Rojek
 3. Transgresja, erotyzm, wyzwolenie
  gość: prof. Krzysztof Matuszewski
 4. Polska - dramat i performance
  gość: prof. Dariusz Kosiński
 5. Narodowa (nie)odpowiedzialność
  gość: prof. Jacek Filek
 6. Czy dobro zabija?
  goście: Janusz Palikot, Wojciech P. Duda i dr Łukasz Kołoczek
 7. Polacy, przemyślcie coście zrobili
  gość: prof. Jan Andrzej Kłoczowski
 8. Jak wyrwać się z objęć Thanatosa?
  gość: prof. Agata Bielik-Robson
 9. Teatr w ruinie - czas na disco-polo
  gość: prof. Tadeusz Bartoś
 10. Polska Tischnera
  goście: prof. Aleksander Bobko, prof. Tadeusz Gadacz
 11. Polska jest kobietą
  goście: Kazimiera Szczuka, prof. Janina Filek

Więcej na temat projektu "Sztuka myślenia" >

Sztuka Myślenia: Symetryzm i jego wrogowie

28.03.2020

Goście: dr Karolina Wigura, Tomasz Kozak

Kogo symetryzm zachwyca, a kogo doprowadza do szewskiej pasji? Czy odpowiedzialne jest sprowadzanie do wspólnego mianownika obu stron duopolu? Czy symetryści dążą do deeskalacji konfliktu i porozumienia? Czy chcą raczej ustanowienia nowego podziału: mądry symetryzm contra głupia reszta? A może symetryzm nie istnieje, są za to obsesje tych, którzy boją się niezależnego myślenia?

Sztuka Myślenia: Wojna już się zaczęła!

6.03.2020

Gość: prof. Andrzej Leder
Nadchodzi polaryzacja, przy której polski podział na PiS i PO to co najwyżej kłótnia w piaskownicy. W zglobalizowanym świecie szaleją nierówności i wykluczenie: pogłębia się podział na bogatą Północ i biedne Południe, na wielkomiejskie centra i prowincjonalne peryferia, etc. Czy wobec tak drastycznej eskalacji napięcia, światu uda się uniknąć wojny?

Sztuka Myślenia: O powstrzymywaniu końca świata

21.02.2020

Goście: prof. Ryszard Koziołek i prof. January Weiner

Widmo końca świata coraz silniej nawiedza współczesną świadomość. Nasza cywilizacja wydaje się pędzić ku samozagładzie. Trudno nie obawiać się skutków zmian klimatycznych, rozwoju inżynierii genetycznej, sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, ale też turbo kapitalistycznej konsumpcji i politycznego populizmu.

Sztuka Myślenia: Ten czas jest kością wyłamaną w stawie

8.12.2019

Goście: Agata Bielik-Robson, Cezary Michalski

Szukając odpowiedzi na te niepokojące pytania, przywołaliśmy Szekspirowskiego Hamleta oraz jego interpretatorów: Stanisława Wyspiańskiego, Jacquesa Derridę, Harolda Blooma i Zbigniewa Herberta. Kim jest Hamlet, mierzący się ze światem, który „jest kością wyłamaną w stawie”? Figurą nowoczesnego, sceptycznego podmiotu? Niedoszłym mesjaszem? Transowym twórcą-myślicielem, obnażającym zakłamanie świata? A może prawicowym rewolucjonistą, lub przypominającym Jokera antysystemowym mścicielem?

Sztuka Myślenia: Wyspiański. Co mnie obchodzi wasz naród?

27.10.2019

Gość: Jacek Wakar
Wyspiański nie jest twórcą z przeszłości. Wyspiański to odpowiedź na dzisiejsze dylematy. To siła inspiracji, której potrzebujemy, aby kreować przyszłość.To krytyczne myślenie i wizjonerska sztuka, które potrafią wyprowadzić nas z mielizn, na których utknęła współczesna Polska.

Sztuka Myślenia: Hejtu naszego powszedniego

08.03.2019

Goście: Edyta Biernacka, Tomasz Stawiszyński
Chcemy zapytać o hejt współczesny. O jego wersje prostackie i wyrafinowane. O jego perwersyjne podłoże, czyli o to, dlaczego bez hejtu żyć nie chcemy i nie umiemy. O rozkosz i rozpacz hejtowania. O jego zakorzenienie w popkulturze, internecie i polskim wychowaniu. O nienawiść, która w nas siedzi, o jej powody i o to, czy można zrobić z nią coś pozytywnego. A wszystko po to, żeby dowiedzieć się, czy polsko-polskie pojednanie jest możliwe i czy w ogóle jest potrzebne?

Sztuka Myślenia: Janusze vs Hipsterzy

14.04.2019

07.04.2020 | 16:08

Polityczny duopol to tylko jedna z linii podziału polskiego społeczeństwa. Czy jest to podział sięgający tkanki społecznego życia, czy jednak coś sztucznie wykreowanego przez polityków i media? Jakie podziały realnie dzielą dziś polskie społeczeństwo?

Sztuka Myślenia: Dziwny jest ten świat

Gość: Krystian Lupa

Jak dobrać się do świata w jego zagadkowości? Jak czytać jego aporie i paradoksy? Jak wyjść z pułapki, którą zastawia na nas współczesna polityka i ekonomia? Dlaczego znów ludzi fascynuje przemoc, dlaczego wciąga nienawiść i postprawda? Czy naprawdę, jak pisał Norwid, "ludzi dobrej woli jest więcej"? A może jest ich mniej niż kiedykolwiek? Co zgubiliśmy w naszym polskim ale też europejskim życiu, że nasz świat wydaje się dziś chwiać w posadach? Czy teatr, filozofia i poezja potrafią powiedzieć nam coś więcej o dziwności naszego położenia niż język codziennej debaty i komunikacji? A może są to już tylko wyszukane formy rozrywki dla stale kurczącej się garstki snobów?


Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Boska Komedia.