EN
image/svg+xml

Sztuka Myślenia

Sztuka Myślenia to cykliczne spotkania z czołowymi myślicielami, twórcami, naukowcami, krytykami – tymi, którzy komentują szeroko rozumianą rzeczywistość. Raz w miesiącu zaproszeni goście wraz z gospodarzami spotkań - prof. Piotrem Augustyniakiem i Bartkiem Szydłowskim – biorą udział w teatralnym performansie, a potem przyglądają się konkretnemu problemowi kultury współczesnej, dyskutują nad jego przyczynami, a potem wraz z publicznością szukają rozwiązania.

Bilety:

normalny → 20 zł 
ulgowy → 5 zł  (dla studentów)


Spotkania te są miejscem twórczej i krytycznej, wolnej od ideologicznego zacietrzewienia, dyskusji na temat współczesnej kondycji Polek i Polaków. W odważny i uczciwy sposób stawiane są tutaj pytania o podstawowe problemy i wyzwania związane ze współczesną Polską, jej miejscem w nowoczesnym świecie, jej przyszłością i przeszłością. A wszystko po to, aby znaleźć formułę społeczeństwa, które otrząśnie się z koszmarnego letargu, o którym tak dobitnie pisał Stanisław Wyspiański. 

Tematy spotkań oświetlają, poszerzają i budują konteksty dla spektakli powstających w teatrze. Podczas Sztuki Myślenia zawieramy performatywny sojusz teatru i filozofii - sztuki i myślenia, który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.

Pod koniec 2017 roku nakładem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria została wydana książka Wyspiański/Zbudź się, Polaku, która podsumowuje pierwszy cykl spotkań. Znajdują się w niej zapisy przeprowadzonych rozmów, dyskusje z publicznością oraz scenariusze performansów, prezentowanych na początku każdej Sztuki Myślenia.

Do tej pory odbyły się następujące spotkania:

 1. Zbudź się polaku, wyzwól się człowieku
  gość prof. Andrzej Leder
 2. Polski mesjanizm – obłęd czy wyzwolenie?
  gość dr Paweł Rojek
 3. Transgresja, erotyzm, wyzwolenie
  gość: prof. Krzysztof Matuszewski
 4. Polska - dramat i performance
  gość: prof. Dariusz Kosiński
 5. Narodowa (nie)odpowiedzialność
  gość: prof. Jacek Filek
 6. Czy dobro zabija?
  goście: Janusz Palikot, Wojciech P. Duda i dr Łukasz Kołoczek
 7. Polacy, przemyślcie coście zrobili
  gość: prof. Jan Andrzej Kłoczowski
 8. Jak wyrwać się z objęć Thanatosa?
  gość: prof. Agata Bielik-Robson
 9. Teatr w ruinie - czas na disco-polo
  gość: prof. Tadeusz Bartoś
 10. Polska Tischnera
  goście: prof. Aleksander Bobko, prof. Tadeusz Gadacz
 11. Polska jest kobietą
  goście: Kazimiera Szczuka, prof. Janina Filek
 12. Dlaczego Jezus wyrzucił Polaków ze świątyni
  goście: ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski
 13. Dziwny jest ten świat
  gość: Krystian Lupa

Więcej na temat projektu "Sztuka myślenia" >

Dziwny jest ten świat

Jak dobrać się do świata w jego zagadkowości? Jak czytać jego aporie i paradoksy? Jak wyjść z pułapki, którą zastawia na nas współczesna polityka i ekonomia? Dlaczego znów ludzi fascynuje przemoc, dlaczego wciąga nienawiść i postprawda? Czy naprawdę, jak pisał Norwid, "ludzi dobrej woli jest więcej"? A może jest ich mniej niż kiedykolwiek? Co zgubiliśmy w naszym polskim ale też europejskim życiu, że nasz świat wydaje się dziś chwiać w posadach? Czy teatr, filozofia i poezja potrafią powiedzieć nam coś więcej o dziwności naszego położenia niż język codziennej debaty i komunikacji? A może są to już tylko wyszukane formy rozrywki dla stale kurczącej się garstki snobów?

Gościem spotkania był Krystian Lupa.
Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Boska Komedia.