EN
image/svg+xml

Warsztaty MYŚLĄCA RĘKA 2018

MYŚLĄCA RĘKA to wieloletni cykl działań edukacyjnych zapoznających uczestników z procesem powstawania scenicznego świata, ze szczególnym naciskiem na rolę i znaczenie teatralnego rzemiosła, jego historię, tradycję, wykorzystywane materiały i technologie. Chcemy przybliżyć widzom prace tych ludzi, których na co dzień nie widują na scenie, a których praca jest kluczowa dla artystycznego sukcesu.

Pobierz w PDF:

Zapraszamy do udziału w warsztatach z rzemieślnikami teatralnymi, interaktywnych zwiedzań kulis teatru z pracownikami technicznymi sceny jako przewodnikami oraz warsztatów ze scenografami współpracującymi z naszym Teatrem.

Kurator projektu: Małgorzata Szydłowska

Płeć sukni to warsztaty skupione na kostiumach kobiecych. Jakich strategii można użyć do szycia spódnicy? Jak traktować materiał i tworzyć stylizacje? Jak krój wpływa na kształt sylwetki? Uczestnicy pod opieką mistrzyni krawiectwa damskiego zostaną przeprowadzeni przez etapy szycia elementu stroju kobiecego. Nauczą się dokonywać praktycznych wyborów, których efektem będzie stworzenie stroju według własnego, indywidualnego pomysłu. Przekazywana wiedza i zajęcia praktyczne staną się również punktem wyjścia do oglądania damskich kostiumów z magazynu teatralnego – na przykładzie różnych stylizacji i techniki ich wykonania.

PROWADZENIE: Kierowniczka Pracowni Damskiej – Grażyna Cichy. W narrację i kontekst historyczny stroju kobiecego, wprowadzi scenografka i kuratorka cyklu edukacyjnego Myśląca Reka – Małgorzata Szydłowska.

BILET: 30 ZŁ

 Ze skosu i z podkroju: 10 listopada 2018 / 11:00–15:00
Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3

 Na planie koła: 24 listopada 2018 / 11:00–15:00
Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3

 

Obyczaje koszul to propozycja praktycznej pracy nad formami i wariantami męskiego stroju. W jakich odsłonach można zobaczyć męską elegancję? Jak zmieniała się ona na przestrzeni czasu? Jak układać, wiązać, zszywać lub zaprasowywać najważniejsze elementy koszuli męskiej, kołnierze, mankiety, żaboty? Uczestnicy warsztatu wezmą udział w praktycznym szkoleniu, podczas którego nauczą się przygotowywać wykrój i dopasowywać go do gabarytów ciała. Stworzą swoje indywidualne projekty, a teatralni rzemieślnicy będą dbać o technikę i jakość ich wykonania.

PROWADZENIE: Kierowniczka Pracowni Męskiej – Stanisława Baran. W narrację i historyczny kontekst męskiego stroju, wprowadzi scenografka i kuratorka cyklu edukacyjnego Myśląca Reka – Małgorzata Szydłowska.

BILET: 30 ZŁ

 Magia rękawa: 10 listopada 2018 / 11:00–15:00
Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3

 Od „stójki” do kołnierzyka: 17 listopada 2018 / 11:00–15:00
Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3

Nieśmiertelne kotary to niepowtarzalne spotkanie z jednym z ważniejszych rzemieślników z teatralnym tapicerem. Czym zajmował się, a czym zajmuje się teraz tapicer. Czym różni się kotara od zasłon w naszych oknach? Jak uszyć podłogę sceniczną? Praktykę i tajniki fachu tapicerskiego odkryje przed uczestnikami mistrz fachu, wieloletni rzemieślnik sceny krakowskiej – Tadeusz Sobucki. Pod jego kierunkiem uczestnicy dowiedzą się jak dobrać materiał, jak uszyć i jak udrapować własną kotarę.

PROWADZENIE: Rzemieślnik teatralny, tapicer – Tadeusz Sobucki. O roli tapicera w teatrze opowie Bartosz Jelonek, teatrolog i producent Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

BILET: 30 ZŁ

 Liryczne drapowania: 17 listopada 2018 / 11:00–15:00
Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1

 Praktyczne szwy: 24 listopada 2018 / 11:00–15:00

 

Kwestia czasu

W czasie tych warsztatów przeniesiemy się z teatralnych pracowni, bliżej sceny, na zaplecze. Przyjrzymy się ostatniej fazie przygotowań do prezentacji spektaklu przed publicznością. Tu spokój pracowni zastępuje już gorączka przedspektaklowych przygotowań, podczas których trzeba zgrać w czasie szereg elementów, wiedzieć jak pracować w zespole, jak się nawzajem wspierać i pomagać. Garderobiane, charakteryzatorki, inspicjenci, rekwizytorzy są akuszerami spektaklu, i – choć niewidoczni dla publiczności – są absolutnie niezastąpieni w złożonym organizmie teatru.

PROWADZENIE: Rzemieślnicy teatralni: charakteryzatorki/fryzjerki – Elżbieta Orłowska, Irena Kowal; garderobiane: Ewa Jędrzejewska-Balicka, Jolanta Kita, Beata Repetowska, Celina Gajek. W świat rzemieślników pracujących za sceną, ukrytych wśród kulis, niewidocznych dla widzów, wprowadzi Bartosz Jelonek, teatrolog i producent Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

BILET: WARSZTATY BEZPŁATNE

 Bez zarostu, łyska, tupecik: 13 listopada 2018 / 9:00–11:00
Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1

– Ile tajemnic kryją sztuczne rzęsy?: 13 listopada 2018 / 9:00–11:00
Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1

 Jak wyhodować sztuczna brodę?: 14 listopada 2018 / 10:30–12:30
Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1

 Fontaź, żabot, mucha i krawat. Praktyka noszenia i nauka wiązania: 14 listopada 2018 / 10:30–12:30
Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1

 

Laboratorium zmysłów to niesamowita podróż po świecie materii teatralnej. Przez wieki tradycji, przez zawiłości egzystencji kostiumów i rekwizytów teatralnych poprowadzi nas Pani Irena Mirek, kierowniczka magazynu kostiumów. Otworzy ona przed nami sekrety swojej pracy i da wskazówki, jak poruszać się w żywiole materii scenicznej uwięzionej w teatralnych magazynach. Uczestnicy poznają historię kostiumów, historię opowiedzianą nietypowo, językiem materii z której powstały: „niezwyciężony aksamit”, „niezłomna wełna” i „niewidzialny tiul”.

 Niezłomna wełna: 10 listopada 2018 / 11:00–13:00
Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3
PROWADZENIE: Kierowniczka Magazynu Kostiumów – Irena Mirek
BILET: 20 ZŁ

Warsztat zostanie poprzedzony wykładem dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl, który przybliży widzom krótką historię charakteryzacji teatralnej. Bohaterami wykładu będą przedstawiciele „teatru gwiazd” drugiej połowy XIX wieku, m.in.: Helena Modrzejewska, Alojzy Żółkowski, Wincenty Rapacki oraz… pudełko ze szminkami marki Leichner.

 Niewidzialny tiul: 24 listopada 2018 / 11:00–13:00
PROWADZENIE: Kierowniczka Magazynu Kostiumów – Irena Mirek
BILET: 20 ZŁ

Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3

Wprowadzeniem do warsztatów będzie wykład dr hab. prof. nadzw. Diany Poskuty-Włodek o krakowskiej szkole rzemiosła teatralnego. Jej twórcami byli legendarni mistrzowie Teatru Miejskiego (obecnie im. J. Słowackiego) z przełomu XIX i XX w. – teatrmajster Jan Spitziar i kostiumer Ludwik Rozwadowicz realizujący wizje artystyczne m.in. Stanisława Wyspiańskiego, oraz ich następcy i wychowankowie.

 

Spektakl od podszewki
Uczestnicy tych warsztatów będą mieli niepowtarzalną możliwość uczestnictwa w próbie technicznej do wybranego spektaklu. Będą mogli obserwować proces montażu dekoracji, i podłączenia urządzeń scenicznych. Poznają zadania, które stoją przed zespołem technicznym obsługującym spektakl i razem z nim przejdą cały proces przygotowania spektaklu do ponownego zagrania.

PROWADZENIE: rzemieślnicy teatralni, montażyści Scen MOS i Miniatura

BILET: 20 ZŁ

 Czarne papugi16 listopada 2018 / 14:00–16:00
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

 Rabacja: 21 listopada 2018 / 10:00–13:00
Scena Miniatura, pl. Św. Ducha 2

 

Kurtyny krakowskie
Uczestnicy warsztatu spotkają się z malarzem Tadeuszem Bystrzakiem, pod którego kierownictwem stworzono w Teatrze nową kurtynę według nigdy niezrealizowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego. Opowie on o rzemiośle kopisty wielkoformatowego oraz przybliży tajniki przeniesienia szkicu na powierzchnię kurtyny teatralnej. Warsztat ten połączony jest ze zwiedzaniem, a poprzedzi go wykład dr hab. prof. nadzw. Diany Poskuty-Włodek o krakowskich kurtynach teatralnych – począwszy od projektów z konkursu na kurtynę teatru Miejskiego z 1891 r., poprzez słynne dzieło Henryka Siemiradzkiego, zapomnianą kurtynę Antoniego Tuchaaż po odsłoniętą niedawno kurtynę Wyspiańskiego.

BILET: 20 ZŁ

 Od szkicu do kurtyny: 17 listopada 2018 / 10:00–14:00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1

 

Rzeczy teatralne

Gra teatralna dla dzieci dziejąca się na zapleczu teatru. Podzieleni na grupy uczestnicy wyruszają na wyprawę po zakamarkach budynku, by zdobyć kolejne sprawność  rzemieślnika teatralnego. Znajdują słowa-klucze, podglądają pracę rzemieślników i zapoznają się z używaną przez nich terminologią, by móc rozwiązać zadania przypisane do każdej sprawności.

MIEJSCE: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1

ZAJĘCIA KIEROWANE DO UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

BILET: 20 ZŁ

 

Scenotechnika

W pewnym oddaleniu od głównego budynku teatru, na ulicy Półłanki, usytuowane są teatralne pracownie. Jest to miejsce fascynujące, ale zazwyczaj zamknięte dla ludzi spoza teatru. Chcemy zaprosić Państwa do zwiedzania trzech znajdujących się tam pracowni: stolarskiej, ślusarskiej, modelatorskiej. Tamtejsi rzemieślnicy przybliżą Państwu swoje zawody, zaprezentują maszyny i pokażą rzeczy nad którymi właśnie pracują.

PROWADZĄCY: Kierownik techniczny Teatru im. J. Słowackiego, Łukasz Bułas.

DOJAZD NA MIEJSCE ORGANIZUJE TEATR

BILET: 20 ZŁ

 

DODATKOWA PROPOZYCJA! WARSZTATY DLA GRUP.

 Z notatnika inspicjenta

Jest to warsztat mający na celu przybliżenie uczestnikom osoby, która jest niezwykle ważna w procesie powstania i eksploatacji przedstawień– teatralnego inspicjenta. Jest to osoba, która spaja pracę zespołu artystycznego i technicznego. Jest obecna na wszystkich próbach i spektaklach dbając o ich prawidłowy i niczym niezakłócony przebieg. Inspicjent opowie uczestnikom o swojej teraźniejszej pracy na scenie, a także o zmianach jakim podlegał ten zawód na przestrzeni lat.

PROWADZENIE: inspicjent Teatru im. J. Słowackiego – Anna Wójcicka oraz Bartosz Jelonek.

MIEJSCE: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1

BEZPŁATNE

 Rekwizyt na miarę

Warsztat o rekwizytach. Czyli o wszystkich przedmiotach, które pojawiają się na scenie. Jak się je tworzy, preparuje, obsługuje? Gdzie się je przechowuje? Kto i w jaki sposób odpowiedzialny jest za ich dostarczenie do rąk aktorów? Na te i inne pytania (tak z teraźniejszej praktyki, jak i z czasów historycznych) odpowiedzą Państwu wykwalifikowani i niezwykle doświadczeni teatralni rekwizytorzy.

PROWADZENIE: rekwizytorzy teatralni – Jerzy Gabriel, Waldemar Szostek oraz Bartosz Jelonek.
MIEJSCE: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1
BEZPŁATNE

Zapraszamy do indywidualnego ustalania terminów w Biurze

———————


WARSZTATY DLA PROFESJONALISTÓW :

LABIRYNT ZWANY TEATR, czyli odkrywanie tajemnic materii scenicznego świata

„Jest to rzecz olbrzymiej wagi ten wygląd sceny. Wygląd sceny bowiem jest decydującym czynnikiem w konstrukcji i budowie dramatu samego. Nie co innego, tylko wygląd sceny decyduje o przebiegu dramatu”.

Idąc za myślą Wyspiańskiego, chcemy przybliżyć tajniki przestrzeni scenicznego świata, odkryć klucze do koncepcji budowanych przestrzeni. W LABIRYNT ZWANY TEATR zanurzać się będą wraz z uczestnikami scenografowie, autorzy współczesnych inscenizacji, którzy na scenie Teatru im. Słowackiego stworzyli niepowtarzalne dzieła. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość stanąć na deskach sceny, przyjrzeć się z bliska materii dekoracji, zrozumieć i prześledzić proces jej powstawania. Dotrzeć do źródeł koncepcji scenograficznej i doświadczyć rudnego procesu jej materializacji.


KALENDARIUM

21 listopada 2018 / 11:00–17:00
Część i całość Marek Braun, Zemsta


24 listopada 2018 / 11:00–16:00
In situ Marcin Chlanda, projekty na Scenę MOS


25 listopada 2018 / 11:00–16:00
W świetle reflektorów Marcin Chlanda i Filip Marszałek

26 listopada 2018 / 16:00–18:00
Rzeź scenograficzna Mirek Kaczmarek, Rabacja


9 grudnia 2018 / 10:00–14:00
Oko Dorota Nawrot, Czarne Papugi


WARSZTATY BADAWCZE

1 grudnia 2018 / 11:00–15:00
Tworzenie wieloformatowych obrazów medialnych w spektaklach Dawid Kozłowski


2 grudnia 2018 / 11:00–15:00
ENVIROMENT. Na tropach nowych zjawisk teatralnych Małgorzata Szydłowska


DODATKOWE INFORMACJE I REZERWACJA:

jakdzialateatr.blogspot.com  • www.teatrwkrakowie.pl 

tel. +12 424 45 25, +48 603 235 231

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury