EN
Na zdjęciu cztery otwarte książki. Leżą jedna na drugiej, na drewnianym blacie. Kartki książki na samej górze rozłożone. Przypominają wachlarz. Tło czarne

Wydawnictwa

Biblioteka GAGA: Puls Polskiej Architektury 2013-2018

Cena → 95 zł
Na zdjęciu dwie książki. Stoją pionowo. Jedna za drugą, pod kątem. Na okładce napis drukowanymi literami PULS POLSKIEJ ARCHITEKTURY. W dolnym prawym rogu książki napis GAGA. Książki koloru biało różowo niebieskiego. Kolory nachodzą na siebie. Rozlane barwy. Tło białe.

Dwanaście pracowni architektonicznych, piętnaście wystaw i jedna publikacja w jubileusz pięciolecia działalności Galerii Architektury GAGA w Krakowie (GAGA - Gallery of Architecture in Garden of Arts).

W albumie trzysta pięćdziesiąt sześć stron zdjęć i rozmowy z przedstawicielami pierwszoligowych pracowni architektonicznych w kraju.

"W działalności Galerii Architektury GAGA rozmowy - od których galeria wzięła swój początek - mają wymiar szczególny. Architektura ma wiele twarzy, różni się podpowie jak różni są jej twórcy. Wybitni wizjonerzy, wytrawni rzemieślnicy, medialni czarusie, wytworni luzacy, dopięci na ostatni guzik perfekcjoniści. Łączy ich jedno – zamiłowanie do tego co robią. Żaden z nich nie posiadł patentu na nieomylność, każdy wypracował jednak własną interpretację tego, czym jest architektura" - pisze we wstępie Dawid Hajok, kurator galerii GAGA.

I dodaje: „Architekturze potrzebne są szczere rozmowy” – pada w jednej z nich. To stwierdzenie stało się mottem wywiadów, które zdecydowaliśmy się wydać w formie zebranej. One same, podobnie jak omawiana w nich architektura stanowią „Puls Polskiej Architektury” w latach 2013 -2018 r."

Piotr Augustyniak „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła. Studium o "Wyzwoleniu"

Cena → 30 zł
Na zdjęciu czerwonymi grubymi literami napis Wyspiański. Litery zajmują całą powierzchnię zdjęcia. Między literami czerwone geometryczne linie nadają tło. W prawym dolnym rogu małymi czarnymi literami w białym pionowym prostokącie napis: Burzenie polskiego kościoła. poniżej drukowanymi literami napis: PIOTR AUGUSTYNIAK. poniżej w małym czerwonym prostokątnym pasku napis znak. Tło biało czerwone.

150 lat temu urodził się artysta, który przejrzał nas na wylot.

Czy patrzymy dziś na społeczne przebudzenie Polaków? Tak zwana dobra zmiana wywołała powszechną erupcję energii i aktywności. Dlaczego mimo to nie możemy wyzwolić się z okowów trywialnego romantyzmu, w które zakuli nas Mickiewicz i Sienkiewicz? Dlaczego nie potrafimy zburzyć kościoła skamieniałej myśli, tradycji i historii?

Stanisław Wyspiański pomaga nam naprawdę powstać z kolan. W Wyzwoleniu nazywa nasze lęki, uprzedzenia i absurdalne zachowania, które hamują rozwój społeczny i skazują na stagnację. Piotr Augustyniak udowadnia, że uniwersalna myśl Wyspiańskiego może stać się remedium na społeczny impas.

 “Dzielimy się i kłócimy ze sobą. Krzyczymy „Polska, Polska, Polska” lub zaklinamy się nawzajem, aby nigdy nie wypowiadać słowa „Polska”. Padamy na kolana lub z dumą wstajemy z kolan. Kultywujemy narodowe mity lub z furią na nie napadamy. Jesteśmy pragmatyczni albo patetyczni, konfrontacyjni albo koncyliacyjni, prawicowi albo lewicowi. Tymczasem w wizji Wyspiańskiego te różnice są chwilowe i pozorne. Wszystko to bowiem są sposoby, za których pomocą niby marionetkami steruje nami jeden i ten sam narodowy żywioł.” ( fragment książki)


"Ta książka nie jest o teatrze, ona jest teatrem. Jest nową, postdramatyczną inscenizacją Wyzwolenia". Maciej Stroiński, Przekrój

Książki do kupienia w kasie Teatru od pn-pt w godz. 10:00-19:00 (przerwa 14:00-14:30 lub biurze Informacji i Rezerwacji  od pn-pt w godz. 9.00-16.00

Książkę można również zamówić telefonicznie (12 424 45 24, 12 424 45 28) lub  mailowo pod adresem bilet@teatrwkrakowie.pl - należy podać dane do faktury i adres wysyłki (cena  książki będzie powiększona o koszt przesyłki ok. 36 zł).