EN
image/svg+xml
Wystawa "Myśląca ręka" w Domu Rzemiosł Teatralnych, fot. Bartosz Cygan © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Wystawa "Myśląca ręka"

Zaprojektowana przez Małgorzatę Szydłowską i otwarta 15 grudnia 2017 roku wystawa „Myśląca ręka” to gest przywrócenia należnego miejsca ulegającemu nieustannym przemianom rzemiosłu, które zapewne za kilka lat straci swój obecny kształt i charakter.

To wspaniale zaaranżowana ekspozycja, która – prezentując wiele niecodziennych i pokazanych w nieoczywistym kontekście historycznych narzędzi, rekwizytów i kostiumów – zabiera widzów we frapującą podróż w miejsca, do których zazwyczaj nie mają dostępu. Przybliża fascynujący, a zarazem mało znany świat kulis i teatralnych pracowni. Odwiedzający mogą przekonać się tutaj jak skomplikowanym organizmem jest teatr i na czym polega proces tworzenia przedstawień.

Miłośników teatru jak i wszystkich zainteresowanych ekspozycją zapraszamy na Radziwiłłowską 3.

Godziny otwarcia:

poniedziałek → nieczynne
wtorek - niedziela → 12.00-17.00

Ceny biletów:

Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 6 zł
Bilety grupowe (grupy od 10 osób – 8 zł)

Bilety dostępne w kasie Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3, jak również w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy pl. Św. Ducha 1. 

Oprowadzanie grupowe poza godzinami otwarcia możliwe po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji pod tel. 12 424 45 25, 12 424 45 28, lub osobiście w Biurze Informacji i Rezerwacji Biletów  Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy pl. Św. Ducha 1 (pon. – pt. w godz. 9.00 – 16.00). 

Dom Rzemiosł Teatralnych znajduje się w budynku, który przez ponad 100 lat był  magazynem dekoracji, rekwizytów i kostiumów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po pieczołowitej  rewitalizacji  stał się przestrzenią przeznaczoną na ekspozycje, działania edukacyjne, warsztaty i  spotkania. Aktualna wystawa „Myśląca ręka” poświęcona jest teatralnemu rzemiosłu i jego mistrzom, ludziom pracującym za kulisami, ludziom „cieniom”, bez których nie powstałby żaden spektakl. W teatralnych pracowniach; krawieckich, tapicerskich, modelarskich, stolarskich, w garderobach, maszynowni, rekwizytorni pracują ludzie, którzy są mistrzami swojego fachu.
Wiele niecodziennych i umieszczonych w nieoczywistym kontekście historycznych narzędzi, rekwizytów i kostiumów – zabiera widzów we frapującą podróż w miejsca, do których zazwyczaj nie mają dostępu. Przybliża fascynujący, a zarazem mało znany świat teatralnego zaplecza. Odwiedzający mogą  się  tutaj przekonać, jak skomplikowanym organizmem jest teatr i na czym polega proces tworzenia przedstawień, w którym oprócz aktorów, reżysera, scenografa czy kompozytora uczestnicz: krawcy, charakteryzatorzy, tapicer, stolarz, rekwizytor, inspicjent, fryzjer-perukarz, modelator, maszynista, oświetleniowiec, akustyk. 

Zapraszamy do niezwykłej  przestrzeni pełnej rzeczy niecodzienny, tajemniczych, osobliwych, fantazyjnych i nieoczekiwanych. Można nie tylko je oglądać, można ich dotknąć i przymierzyć, zanurzyć się na moment w teatralnej rzeczywistości. Istnieje również możliwość (po wcześniejszym uprzedzeniu) zwiedzania znajdującego się w budynku magazynu kostiumów teatralnych.