EN
Na zdjęciu aktorka Lena Schimscheiner. Fotografia przedstawia głowę i ramiona kobiety. Tło jest białe. Aktorka ma na sobie biały podkoszulek na szelkach. Prawą dłoń trzyma na lewym ramieniu. Patrzy prosto przed siebie. Szatynka. Ma kręcone włosy do ramion. Brązowe oczy. Okrągła buzia. Uśmiecha się delikatnie. Wygląda na niepewną siebie.

Lena Schimscheiner aktor

Nie usiedzę w miejscu. Ciągle coś nowego. Ludzie, spotkania, koncerty, festiwale, kino, wyjazdy, biwaki, góry, spacery...  teatr towarzyszy mi od dziecka. Jako niemowlę leżałam w kojcu pod sukniami z epoki w garderobie. Wychowywałam się w kulisach. Przebierałam i oglądałam każdy spektakl w latach 90. w teatrze ludowym po 20 razy. Skończyłam kurs pilotów i zabieram wycieczki zorganizowane w świat :)

Jak mam wolne to biorę plecak pakuje się i godzinę przez wyjazdem planuje gdzie pojadę. Mam szczęście do dobrych.

Biogram

Zadebiutowałam jako dziecko w spektaklach "Wesele" Adama Sroki w Teatrze Ludowym i "Tramwaj zwany pożądaniem" reż. Marta Meszaros w Teatrze Bagatela. Dyplomy w szkole teatralnej to "Koło kwintowe" Aleksandry Popławskiej za który dostałam wyróżnienie na 32 festiwalu szkół teatralnych w Łodzi za role Cis-moll. i "Blue room" Agnieszki Glińskiej.

Potem jako aktorka zadebiutowałam w Teatrze im.Stefana Jaracza w Olsztynie w spektaklu "Skórka pomarańczowa" w reż. Małgorzaty Warsickiej za który zostałam nominowana do nagrody im. Andzeja Nardellego za debiut w Teatrach Dramatycznych w sezonie 2014/2015. Byłam stypendystką programu Nowy Kraków z ramienia Teatru nowego w Krakowie z którym byłam związana przez cały rok i robiłam tam dużo spektakli i projektów performatywnych.

Z projektów performatywnych to "epic fail" w reż Aleksandry Jakubczak na festiwal Friday island w Luksemburgu, TR Warszawa/Muzeum POLIN "sześć osiem" reż. Grzegorz Jaremko, w ramach konkursu 'Obcy w domu' Teatr Ochoty w Warszawie, "Zatoka Suma" reż. Agata Dyczko, Scena Robocza w Poznaniu oraz "Dziewczyny opisują świat" w reż. Aleksandra Jakubczaka. Współpracuję z Teatrem Barakah w Krakowie, Sceną Roboczą w Poznaniu, TR w Warszawie, Teatrem Ochoty w Warszawie. 

Dodatkowo dubbinguje role filmowe dla polskich wersji językowych w studiach start, sdi i sonica, jestem pilotem wycieczek turystycznych, zagrałam w nominowanym do Oscara filmie "Loving Vincent".