EN

Jolanta Janiczak dramaturg

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przy większości spektakli współpracuje z Wiktorem Rubinem.

Biogram

Jej debiutem teatralnym była adaptacja Przebudzenia Wiosny Franka Wedekinda w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w 2007 roku w reżyserii Wiktora Rubina. Potem nastąpiła seria udanych adaptacji powieści i tekstów, w tym prac Marka Hłaski (Drugie zabicie psa), Bolesława Prusa (Lalka), Michela Houellebecqa (Cząstki elementarne) i Pier Paolo Pasoliniego (Orgia).

W 2010 roku po raz pierwszy zlecono jej napisanie oryginalnego dzieła w Teatrze w Wałbrzychu. Powstał wtedy tekst  James Bond: – Świnie nie widzą gwiazd. Potem napisała jeszcze takie teksty jak: Joanna Szalona; Królowa, Caryca Katarzyna, Towiańczycy królowie chmur,  Sprawa Gorgonowej, Hrabina Batory,  Każdy dostanie to, w co wierzy,  Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy, Rasputin.

W 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia otrzymała wyróżnienie za tekst Joanna Szalona Królowa. W 2013 roku wraz z W. Rubinem otrzymała Paszport Polityki w kategorii: Teatr. W 2016 roku za Sprawę Gorgonowej otrzymała Gdyńskiej Nagrodę Dramaturgiczną.


W Teatrze Słowackiego odpowiada za adaptację i dramaturgię w spektaklu Vernon Subutex w reż. Wiktora Rubina (2018).

Realizacje

Vernon Subutex

Autor: Virginie Despentes

Reżyseria: Wiktor Rubin

Premiera: 05.01.2018

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

240 min + 1 przerwa
> 18 EN

wersja angielska >

Powieść Vernon Subutex jest przez wielu uważana za opus magnum Virginie Despentes, gwiazdy współczesnej literatury francuskiej, sławą dorównującą Michelowi Houellebecqowi.