EN

Jarosław Kilian reżyser

Reżyser teatralny i operowy. Wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie i wykładowca Collegium Civitas. W latach 1999–2010 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie.

Biogram

Wywodzi się z rodziny od trzech pokoleń związanej z teatrem (ojciec Adam Kilian jest scenografem). Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1986) i reżyserię na warszawskiej PWST (1990). Odbył staż u Petera Brooka w Wiedniu (1992). Był również stypendystą British Council i Departamentu Stanu USA. Od 1990 roku pracuje w teatrach dramatycznych i operowych w całej Polsce.

Jako reżyser realizował dramaty klasyczne, polskie dramaty romantyczne, sztuki współczesne, a także widowiska dla dzieci. Reżyserował opery (Moniuszki, Czyża, Rudzińskiego, Kurpińskiego, Humperdincka) m.in. na scenach Opery Narodowej, Teatru Wielkiego w Łodzi i Opery Kameralnej w Warszawie. Tworzył również widowiska plenerowe (Misterium, Świątynia Opatrzności, 1999). Był współautorem cyklu Muzyka łagodzi obyczaje w TVP. Zrealizował ponad 40 spektakli teatralnych, widowisk plenerowych i telewizyjnych.

Pełnił funkcję eksperta Europejskiej Komisji Kultury (program „Culture 2000”) w Brukseli. Był współautorem dwóch scenariuszy wystaw plastycznych w najważniejszych muzeach warszawskich. Tłumaczył z języka angielskiego i francuskiego książki z dziedziny historii sztuki oraz literaturę dla dzieci (m.in. Przygody Tintina i Przygody Asterixa).

Do jego ważniejszych realizacji teatralnych należą: Komedia omyłek W. Szekspira (Teatr Kochanowskiego w Opolu, 1991), Balladyna J. Słowackiego (Teatr Powszechny w Warszawie, 1994), Kartoteka T. Różewicza (Teatr Miejski w Gdyni, 1994) oraz spektakle w Teatrze Polskim w Warszawie: Pastorałka L. Schillera (1996), Sen nocy letniej (1998), Burza (2003), Jak wam się podoba (2007), Opowieść zimowa (2009) W. Szekspira, Igraszki z diabłem J. Drdy (1999), Zielona Gęś wg K. I. Gałczyńskiego (2000), Don Juan Moliera (2001), Balladyna J. Słowackiego (2004), Odyseja wg Homera (2005), Zemsta A. Fredry (2008). Ostatnio zrealizował musical Przygody Sindbada Żeglarza wg B. Leśmiana z muzyką Grzegorza Turnaua w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Jeszcze bardziej Zieloną Gęś wg. K. I. Gałczyńskiego w Teatrze Miejskim w Gdyni i Cud albo Krakowiaki i Górale W. Bogusławskiego/J. Stefaniego w Operze Narodowej w Warszawie (2015). W Teatrze im. Juliusza Słowackiego wyreżyserował Czarnoksiężnika z Krainy Oz wg L. F. Bauma (2011), dramat muzyczny T. Stopparda i A. Previna Pacjent EGBDF (Every Good Boy Deserves Favour, 2012) oraz Pinokia C. Collodiego (2015).

Czarnoksiężnik z krainy Oz

Scenariusz, reżyseria i teksty piosenek: Jarosław Kilian

Premiera: 05.03.2011

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

140 min.
EN

Opowieść o niezwykłych przygodach Dorotki i jej przyjaciół w tajemniczej krainie Oz porównywana jest z największymi hitami współczesnej literatury fantasy.