EN
image/svg+xml

45-lecie debiutu aktorskiego Krzysztofa Jędryska

31 grudnia 2019 Krzysztof Jędrysek obchodzi 45-lecie swojego debiutu aktorskiego. Z tej okazji przypominamy bogaty dorobek naszego Kolegi.

Krzysztof Jędrysek - aktor i pedagog. Absolwent krakowskiej PWST, od 1974 roku na scenie – początkowo w Płocku (gdzie debiutował 31.12.1974 rolą Benvolia w Romeo i Julii Szekspira), od 1975 w Teatrze im. J. Słowackiego.

Już w latach siedemdziesiątych zwrócił na siebie uwagę krytyki i publiczności, zyskując rangę jednego z najlepszych polskich aktorów teatralnych. Zagrał ok. 170 ról teatralnych, wśród nich wiele niezapomnianych – jak Henryk w Ślubie W. Gombrowicza, Ijon Eurypidesa, Klaudiusz w Hamlecie, Edek w Tangu S. Mrożka, Pies w Psim sercu M. Bułhakowa, On w Ławeczne A. Gelmana, Wielki Książę Konstantyw Nocy listopadowej S. Wyspiańskiego, Mata Bukaric w Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna I Brešana, Trzeci w Romancy J. Chmielnika, Lebiediew w Idiocie wg F. Dostojewskiego, Szywarow w Bułhakowie M. Wojtyszki, Jajecznica w Ożenku M. Gogola, Müller w Ziemi obiecanej wg W. Reymonta, Jonatan Brewsten w Arszeniku i starych korobkach J. Kesserlinga i wiele, wiele innych. Profesor krakowskiej PWST (obecnie AST), wychowawca wielu pokoleń aktorów. Wielokrotnie nagradzany –m.in. w 2003 otrzymał  nagrodę dla najlepszego aktora w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę w Bułhakowie. Jest też aktorem filmowym i telewizyjnym.