EN

Przywrócone arcydzieła

Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.


Sprzedaż na wydarzenia z cyklu "Przywrócone Arcydzieła" rozpoczynamy na 3 tygodnie przed wydarzeniem. 

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz (1979) reż. Stanisław Bareja

w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła"

Film

Scena MOS - Scena MOS

Najbliższe terminy

styczeń
pon 27 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru

Sprzedaż na wydarzenia z cyklu "Przywrócone Arcydzieła" rozpoczynamy na 3 tygodnie przed wydarzeniem. 

Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

Termin →  27.01.2025, godz. 19.00
Goście → Ewa Wiśniewska, Ewa Błaszczyk, Andrzej Pągowski
Miejsce → Scena MOS

Reżyseria : Stanisław Bareja
Komedia
Czas trwania: 1 godz, 39 min  
Rok: 1978
Obsada:
Krzysztof Kowalewski
Bronisław Pawlik
Stanisław Tym
Ewa Wiśniewska
Ewa Ziętek
Marek Bargiełowski
Damian Damięcki
Jerzy Duszyński
Janusz Gajos
Kazimierz Kaczor
Zdzisław Maklakiewicz
Józef Nalberczak
Tadeusz Pluciński
Wojciech Pokora
Hanna Skarżanka
Wojciech Siemion
Zdzisław Szymański
Wojciech Brzozowicz
Stanisław Gawlik
Mariusz Gorczyński

Łukasz Maciejewski

filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, kurator i organizator festiwali, pedagog, autor książek.
Fot. Ksawery Zamoyski

Wieloletni wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwali, m.in. „Kino na Granicy” w Cieszynie, „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim; dyrektor programowy festiwalu „Wajda na Nowo” w Suwałkach, kurator programowy festiwalu Tofifest w Toruniu.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i ZAIKSu. Dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”, czterokrotnie nominowany do tej nagrody. Laureat „Złotej Róży”, „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”, „ArtKciuka”, medalu województwa małopolskiego „Polonia Minor” oraz orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ambasador projektu „Kultura Dostępna w Kinach”, członek kapituły „Paszportów Polityki” i „Olśnień Onetu”. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami. Jest stałym felietonistą i recenzentem filmowym i teatralnym „Interii”, felietonistą „Kalejdoskopu Łódzkiego”, "Jazz Forum" oraz współpracownikiem miesięczników „Teatr” i „Kraków i Świat”. W telewizji był pierwszym gospodarzem dnia filmowego w TVP Kultura, współpracuje z magazynem „Aktualności Filmowe” w Canal+ oraz z podcastem "Nowy Tygodnik Kulturalny".

Autor lub współautor ponad trzydziestu publikacji książkowych, m.in. „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu”, „Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”, „Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, „Krystian Lupa, Łukasz Maciejewski, Koniec świata wartości. The end of the world of values”, „Wpadnij, to pogadamy... Krzysztof Orzechowski w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”.

W 2022 roku otrzymał pierwszą w historii Nagrodę "Klaps" dla krytyka filmowego roku.