EN

Przywrócone arcydzieła

Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

DZIEŃ WIELKIEJ RYBY (1996) reż. Andrzej Barański

W CYKLU "PRZYWRÓCONE ARCYDZIEŁA"

Film

Scena MOS - Kino MOS

Najbliższe terminy

czerwiec
pon 19 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru

Termin → 19 czerwca 2023, godz. 19.00
Goście → Andrzej Barański, Joanna Brodzik

"Dzień wielkiej ryby"
reż. Andrzej Barański
1996, 1 godz. 10 min

Po trzydziestu latach nieobecności, Jan przyjeżdża do miasteczka, w którym dawniej bywał częstym gościem. Wpadał tutaj na ryby, bo wędkarstwo było jego wielką pasją. Teraz też przyjechał z wędkami, ale bardziej niż łowienie ryb absorbują go wspomnienia. Trzydzieści lat temu poznał tu dziewczynę, ale z jego winy ich kruchy związek sie rozpadł. Teraz, po latach, Jan wie, że Irena mogła być najważniejszą osobą w jego życiu. Protestując przeciw przemijaniu Jan wdaje się w nieustępliwą walkę z wielką rybą.

scenariusz: Andrzej Barański
zdjęcia: Krzysztof Ptak
muzyka: Henryk Kuźniak
scenografia: Albina Barańska
dekoracja wnętrz: Albina Barańska
kostiumy: Katarzyna Dzierżykraj-Morawska
montaż: Zbigniew Niciński
dźwięk: Janusz Rosół
obsada: Jan Peszek, Joanna Brodzik, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz, Anna Majcher, Artur Barciś, Jan Frycz, Roman Kłosowski, Władysław Kowalski, Bogusław Sochnacki
produkcja: Telewizja Polska S.A. – Telewizyjna Agencja Produkcji Teatralnej
producent: Paweł Rakowski

Łukasz Maciejewski

filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, kurator i organizator festiwali, pedagog, autor książek.
Fot. Ksawery Zamoyski

Wieloletni wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwali, m.in. „Kino na Granicy” w Cieszynie, „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim; dyrektor programowy festiwalu „Wajda na Nowo” w Suwałkach, kurator programowy festiwalu Tofifest w Toruniu.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i ZAIKSu. Dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”, czterokrotnie nominowany do tej nagrody. Laureat „Złotej Róży”, „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”, „ArtKciuka”, medalu województwa małopolskiego „Polonia Minor” oraz orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ambasador projektu „Kultura Dostępna w Kinach”, członek kapituły „Paszportów Polityki” i „Olśnień Onetu”. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami. Jest stałym felietonistą i recenzentem filmowym i teatralnym „Interii”, felietonistą „Kalejdoskopu Łódzkiego”, "Jazz Forum" oraz współpracownikiem miesięczników „Teatr” i „Kraków i Świat”. W telewizji był pierwszym gospodarzem dnia filmowego w TVP Kultura, współpracuje z magazynem „Aktualności Filmowe” w Canal+ oraz z podcastem "Nowy Tygodnik Kulturalny".

Autor lub współautor ponad trzydziestu publikacji książkowych, m.in. „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu”, „Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”, „Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, „Krystian Lupa, Łukasz Maciejewski, Koniec świata wartości. The end of the world of values”, „Wpadnij, to pogadamy... Krzysztof Orzechowski w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”.

W 2022 roku otrzymał pierwszą w historii Nagrodę "Klaps" dla krytyka filmowego roku.