Kino MOS, fot. Bartosz Cygan

Kino

Barany w MOSie czyli filmy z repertuaru Kina Pod Baranami w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. 

Repertuar 15-21 czerwca 2018

 

W przestrzeni Małopolskiego Ogrodu Sztuki działa nowoczesna sala kinowa, która oferuje 78  miejsc dla widzów spragnionych wysokiej jakości oglądanych filmów. Cyfrowy projektor jest dostosowany do projekcji tradycyjnych oraz do filmów powstałych w technologii 3D.

Małopolski Ogród Sztuki organizuje autorskie programy filmowe. Zainicjowany w 2013 r. cykl filmowy Łukasza Maciejewskiego Przywrócone Arcydzieła ma na celu przypominanie  ważnych osiągnięć polskiej kinematografii, filmów od dawna już niepokazywanych, a niewątpliwie wartych przypomnienia. Pokazom towarzyszą spotkania i rozmowy z zaproszonymi gośćmi, którzy uczestniczyli w powstawaniu filmu.

Małopolski Ogród Sztuki razem z Kinem pod Baranami współorganizuje projekcje filmowe pod nazwą BARANY W MOS-ie. W ramach tej współpracy w MOSie wyświetlane są filmy z bieżącego repertuaru kina.

MOS nawiązuje także współpracę z licznymi festiwalami, m.in. z Krakowskim Festiwalem Filmowym, Festiwalem Netia OFF Camera, Studenckim Festiwalem Piosenki, Festiwalem Materia Prima”.

Od 2013 roku odbywa się tu także Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, który jest najstarszym w Polsce tego typu wydarzenie, konfrontującym osiągnięcia studentów szkół artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji – zarówno profesjonalistów, jak i realizatorów niezależnych.

 

Perła w koronie, 17.06.2018, godz. 19.00

w cyklu "Przywrócone arcydzieła"

Film

MOS Małopolski Ogród Sztuki - Kino MOS

Historia strajku w śląskiej kopalni w latach 30. XX wieku. Młody górnik Jaś tęskni za żoną i dziećmi, jednak solidarnie ze starszymi kolegami zostaje na dole. Przewodzący strajkowi Hubert twardo negocjuje z zarządem; na górze Erwin, niegdyś wyrzucony z kopalni, organizuje protest wśród mieszkańców osady. Sytuacja się zaostrza. Ministerstwo dystansuje się od sporu. Górnicy podejmują głodówkę, posuwają się nawet do żądania, by zalać ich razem z kopalnią. W końcu zarząd kopalni, pod presją starosty, zgadza się na warunki strajkujących. Jaś wraca do szczęśliwej żony i dzieci.

Cykl Łukasza Maciejewskiego "Przywrócone Arcydzieła"

jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego