EN
Zdjęcie w szaro czarnej kolorystyce.Na czarnej podłodze, na tle szarej ściany siedzi nastolatka. Ma zgięte kolana, długie włosy opadające na twarz, patrzy w podłogę. jest poważna.Ubrana w czarne spodnie dresowe, w czarną koszulkę na ramionkach, czarne trampki i skarpety. Na ręce czarny rzemyk. Ręce trzyma na łydkach.

Aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego w MCDN w Krakowie

16.02.2020

Już 2 marca rozpoczynamy drugi  cykl warsztatów teatralnych dla nauczycieli i dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, przygotowanych we współpracy z aktorami Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach.

Jesienna tura warsztatów  cieszyła się dużym zainteresowaniem, co potwierdzają wypowiedzi uczestników, zamieszczone w ankietach ewaluacyjnych: „Bardzo ciekawe zajęcia, twórcze, dające ogromne możliwości. Dziękuję bardzo!”, „Warsztaty pokazały mi bardzo dużo praktycznych ćwiczeń, które mogłam sama przetestować na sobie. Praktyka - nie teoria!”. Ponawiamy więc ofertę przygotowaną przez Martę Walderę „Szkolne działania teatralne w wychowaniu dzieci i młodzieży” oraz Grzegorza Łukawskiego „Samoświadomość, praca nad ciałem, autoprezentacja jako element kompetencji osobistych dyrektora”.

Warsztat Marty Waldery jest propozycją wykorzystania dorobku teatru improwizowanego w pracy z dziećmi i młodzieżą. Celem warsztatu jest przeprowadzenie uczestników przez doświadczenie improwizacji, zapoznanie z grami improwizacyjnymi, które można wykorzystać w pracy z młodzieżą. Podczas warsztatu prowadząca będzie korzystać z metody KeithaJohnstona, dorobku SteenaHaakona Hansena i własnych doświadczeń w pracy z młodzieżą.

https://mcdn.edu.pl/krakow/szkolne-dzialania-teatralne-w-wychowaniu-dzieci-i-mlodziezy-oferta-specjalna-ii-grupa/ 

Grzegorz Łukawski dostarczy uczestnikom warsztatów narzędzi do panowania nad własnym ciałem i emocjami oraz nauczy uczestników autoprezentacji. Świadomość własnych zachowań i mowy ciała i to jak są one dekodowane przez otoczenie jest bardzo ważna. Zaprezentowane zostaną instrumenty do tego, aby w danym momencie uświadomić sobie, co się z nami dzieje, szczególnie pod wpływem stresu i frustracji.  Uczestniczy  będą mieli również okazję spróbować swoich sił w roli mówcy oraz  popracować nad niewerbalną stroną swojej prezentacji.

https://mcdn.edu.pl/krakow/samoswiadomosc-praca-nad-cialem-autoprezentacja-jako-element-kompetencji-osobistych-dyrektora-oferta-specjalna-ii-grupa/


Przygotowane zostały też dwie nowe oferty specjalne. Warsztaty Doroty Godzic dedykowanenauczycielom szkół podstawowych klas zerowych oraz I – VI „Zasady tworzenia przedstawienia, działania szkolnych grup teatralnych” oraz „Warsztaty rozwoju osobowego” Tomasza Augustynowicza skierowane do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych.

W czasie warsztatów Doroty Godzic, uczestnicy staną na scenie w roli aktorów i wspólnie przygotują fragmenty scen z "Pchły szachrajki" Jana Brzechwy i "Kabaretu na jednej nodze" Wandy Chotomskiej. Zaprezentowane zostaną w praktyce etapy realizacji krótkiej formy teatralnej: tworzenie scenariusza, obsadę ról, konstruowanie sceny i określanie zadań aktorskich, budowanie "życia scenicznego", zastosowanie muzyki i dźwięków naturalnych, dobór i korzystanie z rekwizytu oraz planowanie scenografii i kostiumów.

https://mcdn.edu.pl/krakow/zasady-tworzenia-przedstawienia-dzialania-szkolnych-grup-teatralnych-oferta-specjalna/ 

Tomasz Augustynowicz proponuje uczestnikom warsztatów  ćwiczenia aktorskie, umożliwiające rozwój samoobserwacji, wykorzystanie twórczego potencjału oraz zmianę wzorców myślowych, nawyków. Pogłębiony kontakt z kreatywnączęścią siebieumożliwi uczestnikom niestandardowe spojrzenie na dzieci i młodzież oraz ich możliwości. Pomoże uelastycznić postawę wobec uczniów oraz treści nauczania, także  w ramach wymagań podstawy programowej.

https://mcdn.edu.pl/krakow/warsztaty-rozwoju-osobistego-oferta-specjalna/ 

Warsztaty teatralne są efektem wspólnej inicjatywy Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpraca międzyinstytucjonalna ma pomóc w rozwijaniu wśród kadry oświatowej kompetencji społecznych, psychologicznych oraz ekspresji kulturalnej.

Zajęcia z aktorami Martą Walderą, Grzegorzem Łukawskim i Dorotą Godzic odbywać się będą w sali prób Teatru im. Juliusza Słowackiego, a z aktorem Tomaszem Augustynowiczem w sali prób Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Szczegółowe informacje na temat organizowanych przedsięwzięć można znaleźć w naszej ofercie edukacyjnej.