EN
Czarna grafika. Na środku czarny prostokąt spod którego świeci światło w kolorach tęczy. Nad nim napis drukowanymi białymi literami “Copernicus Festival: czas” mniejszymi cyframi dopisana data. Pod prostokątem strona www festiwalu białymi literami. Z prawej strony pod prostokątem znak graficzny festiwalu. Sześciokąt narysowany białymi liniami, w środku dwie przekątne. pod grafiką biały napis: “COPERNICUS” większymi literami, w drugim rzędzie “FESTIWAL” mniejszymi literami.

Copernicus Festival

Ludzie próbują manipulować czasem od zarania dziejów. Choć wciąż pozostaje nieokiełznany, wciąż staramy się go wydłużać albo skracać – majstrować przy jego naturalnym rytmie. Paradoks polega na tym, że im więcej o wiemy o jego naturze, tym bardziej pozostajemy wobec niego bezradni. Kilka sekund potrafi zamienić się w wieczność, a dekada przeminąć w mgnieniu oka. Bo czym właściwie jest czas? Jak opisać jego bieg? Czy to jednostka stała, obiektywna w skali całego wszechświata? Czy raczej subiektywne odczucie naszych niedoskonałych umysłów? Wciąż, mimo upływu lat, nie potrafimy na gruncie fizyki stworzyć spójnej i przekonującej teorii na ten temat. Pozostaje nam więc tylko wyobraźnia. Albo literatura.

 

O czasie – o tym jak go odczuwamy, o roli, jaką pełni w naukach ścisłych, a także o próbach ujęciach go w filozoficznych i literackich kontekstach, będziemy dyskutować podczas tegorocznej, jesiennej edycji Copernicus Festival. Z powodu pandemii – dla bezpieczeństwa nas wszystkich – wszystkie spotkania przenieśliśmy do internetu. Naszych gości zobaczymy i usłyszymy na festiwalowym kanale YouTube, Facebooku oraz na podcastach dostępnych na platformie Spotify.

 

Naszymi gośćmi będą między innymi:

●       Joseph LeDoux, zajmujący się ewolucyjnym i neurobiologicznym podłożem strachu;

●       duet Crazy Nauka (czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy), pogromcy mitów o eksploracji kosmosu;

●       Norman Davies, największy ekspert i miłośnik polskiej historii;

●       Ewa Lipska, która swoją poezją od lat próbuje uchwycić wielowymiarową naturę naszej rzeczywistości;

●       Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu;

●       Agata Kołodziejczyk i Matt Harasymczuk, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu;

●       Mateusz Bartel, arcymistrz szachowy.

 

Zapraszamy na www.copernicusfestival.com i na nasz kanał YouTube https://www.youtube.com/user/CopernicusCenter