EN
Plakat na niebieskim tle. Na powierzchni ¾ plakatu od dołu kolaż zdjęć – kadrów z filmów-5 w pionie, 3 w poziomie. Na środku pomiędzy zdjęciami na niebieskim tle napis białym fontem Filmoteka Małopolska. Wyraz Filmoteka jest zapisany w dwóch wierszach. Pierwszy zapis wiersza FILMO jest pochylony.

Filmoteka Małopolska 2021

02.11.2021

FILMOTEKA MAŁOPOLSKA

przegląd filmów dokumentalnych

16 listopada - 28 grudnia 2021

Bilety na projekcje → 10 zł. Sprzedaż prowadzi Kino pod Baranami

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Kino Pod Baranami oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zapraszają do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) na przegląd filmów dokumentalnych ukazujących ludzi, historie i ważne wydarzenia naszego regionu. Zgromadzone w programie FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ dokumenty są okazją do poznania dorobku regionalnych filmowców oraz refleksji nad lokalnymi dziejami. Przegląd potrwa do końca grudnia 2021 i obejmuje łącznie siedem pokazów filmowych, które każdorazowo poprzedzi wprowadzenie filmoznawcy. 

Przegląd FILMOTEKA MAŁOPOLSKA stanowi podsumowanie wieloletniego programu  dotacji dla twórców chcących wyprodukować filmy ukazujące szczególnie istotne tematy dla dziedzictwa kulturowego Małopolan. Zrealizowane w ramach inicjatywy dokumenty snują opowieści o ludziach, którzy oddali swe serce Małopolsce, odkrywają lokalne tajemnice i przypominają istotne epizody z historii tego wyjątkowego regionu na południu Polski. 

Począwszy od połowy listopada Kino Pod Baranami zaprasza na cykl siedmiu pokazów, w ramach których zaprezentowane zostaną wybrane filmy zrealizowane w ramach projektu. Aż trzy spotkania (Teatralia - dziedzictwo, Teatralia - ludzie, Teatralia - miejsca) zostaną poświęcone zagadnieniom z obszaru teatru: istotnym miejscom takim jak Teatr im. Juliusza Słowackiego (Strójcie mi, strójcie, narodową scenę...) czy Piwnica Pod Baranami (Chłopaki z piwnicy) oraz wyjątkowym osobom kształtującym krakowskie życie kulturalne (Ania. Rzecz o Annie Dymnej). 

My dla innych to dwa pokazy skupione na wrażliwości Małopolan oraz ich gotowości do niesienia pomocy innym. Ujawniają się one zarówno w niezłomnym przywracaniu pamięci o zapomnianych ofiarach Holocaustu (Trzymaj serce przed złamaniem), jak i w chęci niesienia dobra w ciężkich czasach stanu wojennego (Ciężarówki nadziei). 

Na łączności pomiędzy historią a czasami współczesnymi skupiają się dwa pokazy pod hasłem Przeszłość w teraźniejszości. Twórcy zgromadzonych w nich filmów bacznie obserwują otaczający nas świat i znajdują w nim fascynujące opowieści o latach minionych, tradycjach i regionalnym dziedzictwie. Na ekranie pojawi się m.in. słynny pięściarz Tadeusz Pietrzykowski (Auschwitz. Boks i chleb), Bolesław Barbacki - sądecki malarz i społecznik (Portret Polaka) oraz członkowie społeczności żydowskiej zamieszkujący krakowski Kazimierz (Nowa kuchnia żydowska). 

 

Wprowadzenie do filmów wygłoszą: Kamil Kalbarczyk - filmoznawca i doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor w czasopiśmie Ekrany, a także Kaja Łuczyńska - filmoznawczyni, edukatorka filmowa i koordynatorka programów edukacyjnych w Kinie Pod Baranami.

 

Pokazy będą odbywać się we wtorki, wczesnym popołudniem (około godz. 13.00). 

Dokładna godzina rozpoczęcia każdego z seansów pojawiać się będzie co tydzień na stronie www.kinopodbaranami.pl

Program Filmoteka Małopolska, wspierający produkcje filmowe związane z Małopolską, realizowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego.

 

PROGRAM: 

wtorek, 16 listopada 

TEATRALIA - DZIEDZICTWO- zestaw filmów (łączny czas trwania: 115’)

STRÓJCIE MI, STRÓJCIE NARODOWĄ SCENĘ… 

reż. Maria Guzy, Polska 2018, 78’

GDZIE JEST WYSPIAŃSKI?

reż. Krzysztof Glondys, Polska 2017, 37’  

 

wtorek, 23 listopada 

TEATRALIA – LUDZIE - zestaw filmów (łączny czas trwania: 85’)

ANIA. RZECZ O ANNIE DYMNEJ 

reż. Marta Węgiel, Polska 2017, 43’

PLEWIŃSKI SPOJRZENIA 

reż. Paulina Ibek, Katarzyna Kotula, Maciej Dźwigaj, Polska 2017, 42’

 

wtorek, 30 listopada

TEATRALIA – MIEJSCA - zestaw filmów (łączny czas trwania: 112’)

ŚLADY MOJEGO ISTNIENIA

reż. Paulina Ibek, Polska 2018, 54’

CHŁOPAKI Z PIWNICY

reż. Maria Guzy, Polska 2019, 58’ 

 

wtorek, 7 grudnia 

MY DLA INNYCHcz. I - zestaw filmów (łączny czas trwania: 102’)

CIĘŻARÓWKI NADZIEI

reż. Piotr Augustynek, Polska 2015, 35’

DOM JAK NARKOTYK 

reż. Monika Meleń, Polska 2018, 25’

TRZYMAJ SERCE PRZED ZŁAMANIEM

reż. Wojciech Szumowski, Polska 2019, 47’

 

wtorek, 14 grudnia 

MY DLA INNYCHcz. II - zestaw filmów (łączny czas trwania: 51’)

WYJŚCIE

reż. Michał Król, ks. Roman Sikoń, Polska 2019, 51’

 

wtorek, 21 grudnia 

PRZESZŁOŚĆ W TERAŹNIEJSZOŚCI cz. I - zestaw filmów (łączny czas trwania: 109’)

NOWA KUCHNIA ŻYDOWSKA

reż. Krzysztof Glondys, Polska 2018, 30’

NA GRANICY CZASU, NA GRANICY ŚWIATÓW

reż. Wojciech Szumowski, Polska 2019, 49’

AUSCHWITZ. BOKS I CHLEB

reż. Gabriela Mruszczak, Polska 2019, 30’

 

wtorek, 28 grudnia 

PRZESZŁOŚĆ W TERAŹNIEJSZOŚCI cz. II - zestaw filmów (łączny czas trwania: 73’)

PORTRET POLAKA

reż. Barbara Szewczyk, Polska 2018, 73’

 

BILETY:
10 zł

O FILMACH: 

TEATRALIA - DZIEDZICTWO (16 listopada 2021) 

Dziedzictwo teatru jest zarazem dziedzictwem społeczności, narodów, cywilizacji. Powracanie i pielęgnowanie tego dziedzictwa to zadanie dla wszystkich pokoleń. Teatralia – dziedzictwo ukazują fenomen Stanisława Wyspiańskiego i jego monumentalnej schedy interpretowanej współcześnie, a także miejsce, w którym ta interpretacja nabiera szczególnego kształt – w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

 

STRÓJCIE MI, STRÓJCIE NARODOWĄ SCENĘ… 

reż. Maria Guzy, Polska 2018, 78’

Świątynia sztuki, dom, zwykły zakład pracy, a może miejsce pierwszej na ziemiach polskich projekcji filmowej… Tak gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego jest określany przez tych, których drogi zawiodły do tego miejsca. Twórcy niezwykle kunsztownie ukazują nie tylko historię jednej z najważniejszych teatralnych scen, ale również pokazują jak współcześnie funkcjonuje – niczym niezależny organizm i jednocześnie przestrzeń otwarta na każdego.

 

GDZIE JEST WYSPIAŃSKI?

reż. Krzysztof Glondys, Polska 2017, 37’  

Film jest swoistym studium dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego. Swoistym, bo mimo że ukazuje jego klasyczny dorobek, to widz śledzi historię wieszcza przez pryzmat  współczesnych interpretacji jego dziedzictwa. Dziedzictwa wyrażonego w projektach artystycznych, jak i wypowiedziach wybitnych ludzi sztuki. Scheda artysty przedstawiona jest równolegle z pracami nad projektami interdyscyplinarnymi, które były przygotowane

na obchody Roku Wyspiańskiego.

 

TEATRALIA – LUDZIE (23 listopada 2021) 

Teatr nie może istnieć bez ludzi. Nie może istnieć bez widowni i aktorów. Ci ostatni nie muszą być cenieni, lubiani, akceptowani. Muszą być jedynie widzialni. W „Teatraliach – ludzie” prezentujemy państwu filmy, w których wspomniana aktorska widzialność zostaje utrwalona, a także przenika do innych sfer życia, dowodząc, że sztukę można utrwalić, ale nie odseparować od naszej codzienności.

 

ANIA. RZECZ O ANNIE DYMNEJ 

reż. Marta Węgiel, Polska 2017, 43’

Jedna z najwybitniejszych, współczesnych aktorek filmowych i teatralnych, ceniona przez miłośników sztuki wysokiej oraz przez amatorów filmów rozrywkowych. Także autorytet oraz przewodniczka życiowa dla wielu. Anna Dymna całe życie związała ze sztuką. Widownia kinowa i teatralna dorastała i dojrzewała wraz z jej rosnącym kunsztem aktorskim. Z czasem przez swoją działalność filantropijną i oddanie osobom z dysfunkcjami, stała się również gwiazdą teatru życia codziennych zmagań ze słabościami.

 

PLEWIŃSKI SPOJRZENIA 

reż. Paulina Ibek, Katarzyna Kotula, Maciej Dźwigaj, Polska 2017, 42’

Filmowy portret Wojciecha Plewińskiego. Jednego z najsłynniejszych krakowskich fotografików. Jego dorobek jest niezwykle bogaty, wszechstronny i wciąż odkrywany. Status społeczny i rozpoznawalność zyskał przede wszystkim jako fotograf kobiecych portretów publikowanych przez lata na okładkach „Przekroju”, czyli tak zwanych „kociaków”, ale również jako portrecista artystów teatralnych. Sama Anna Dymna powiedziała, że „dzięki Wojtkowi ma zatrzymaną młodość”.

 

TEATRALIA – MIEJSCA (30 listopada 2021)

Sztuka może być uprawiana wszędzie. By sztuka istniała, musi być artysta i widz, który byłby jego odbiorcą. Reszta, do których jest dodatkiem. Są jednak miejsca o szczególnym znaczeniu, do których ludzie ściągają i oswajają je, sprawiając, że ten sam koncert, występ, performance zyskuje właściwe znaczenie, właśnie ze względu na miejsce. „Teatralia – miejsca” to zestaw dwóch filmów ukazujących fenomen takiej świątyni sztuki, jakim jest Piwnica pod Baranami.

 

ŚLADY MOJEGO ISTNIENIA

reż. Paulina Ibek, Polska 2018, 54’

 

Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanem 2019: Grand Prix

 

Anna Szłapak, zwana Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami, to postać wyjątkowa. Całe swoje życie związała z Krakowem, nie tylko artystyczne, osobiste, ale też naukowe, bowiem jako etnografka i kustoszka Muzeum Historycznego w Krakowie odkrywała tajemnice tego miejsca. Film jest zapisem jej dorobku artystycznego, występów wokalnych, wywiadów. Jest też słowami innych artystów, dowodem jak wielki wpływ miał Biały Anioł na innych, także na nich samych.

 

CHŁOPAKI Z PIWNICY

reż. Maria Guzy, Polska 2019, 58’ 

Miejsce legendarne, prestiżowe, zmieniające postrzeganie sztuki, a także wyzwalające miłość do niej. Film Marii Guzy to kompleksowa i opowiedziana z lekkością oraz swadą historia miejsca, które – nie będzie to stwierdzenie na wyrost – odmieniło oblicze polskiej

kultury, sceny teatralnej i muzycznej.

 

MY DLA INNYCH - cz. I (7 grudnia 2021)

Różne oblicza oddania, poświęcenia i wrażliwości, są tematem niniejszego zestawu filmów. Bohaterowie tych opowieści nie są postaciami heroicznymi, ale ludźmi, którzy dostrzegli potrzebę działania w pewnym momencie i w pewnej konkretnej sprawie. Bez rozgłosu i z pasją oddają się w całości niesieniu pomocy innym.

 

CIĘŻARÓWKI NADZIEI

reż. Piotr Augustynek, Polska 2015, 35’

Historia mniej znanych działań humanitarnych na terenie Polski w czasie stanu wojennego, kiedy to nawiązała się niezwykła relacja między polskimi i francuskimi działaczami zrzeszonymi w ramach Stowarzyszenia „Equilibre”. Grupa ludzi różnych kulturowo, językowo i politycznie, znalazła wspólny cel w niesieniu pomocy ponad granicami zantagonizowanych systemów. Ciężarówki przewoziły nie tylko środki humanitarne, ale również cementowały więzi ludzi dobrej woli, którzy niosą pomoc do dzisiaj tam, gdzie jest potrzebna.

 

DOM JAK NARKOTYK 

reż. Monika Meleń, Polska 2018, 25’

Na południe od potężnych zakładów Kombinatu, pośród zieleni i ciszy stoi urokliwy pałac. Jest on całym światem i miejscem cudów. Dziedzictwo Marka Kotańskiego jest wciąż żywe i rozwijane, czego dowodzi działalność MONAR w pałacowym kompleksie w Pleszowie w Nowej Hucie. W tym domu niesiona jest pomoc narkomanom, bezdomnym i innym osobom, które poza nim nie mogły znaleźć odpowiedniej pomocy. Nie wszyscy wierzą w pokonanie swoich słabości, ale nawet tę beznadzieję łatwiej znieść w domu na uboczu.

 

TRZYMAJ SERCE PRZED ZŁAMANIEM

reż. Wojciech Szumowski, Polska 2019, 47’

Troska o pamięć tych, którzy odeszli jest równie istotna, co troska o dobro tych, z którymi wciąż obcujemy. Historia masakry ludności w podkrakowskiej Bochni i niedawne prace dokumentujące ten fakt pokazują, że często przyjmując światową perspektywę, nie dostrzegamy dramatów w naszym sąsiedztwie. Film Wojciecha Szumowskiego nie jest o przeszłości, ale o współczesnych ludziach, którzy ratując pamięć ofiar, kształtują naszą współczesną wrażliwość i poczucie godności.

 

MY DLA INNYCH - cz. II (14 grudnia 2021)

 

WYJŚCIE

reż. Michał Król, ks. Roman Sikoń, Polska 2019, 51’

Teatr „Exit” istnieje od 2016 roku i prowadzony jest przez Macieja Sikorowskiego. Jest to wyjątkowy teatr, skupiający twórców szczególnych. Podopieczni Macieja Sikorowskiego realizując się artystycznie, muszą jednocześnie zmagać się z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi w warunkach społecznych, które wciąż osobom z niepełnosprawnościami pozostają niesprzyjające. Dla bohaterów nie ma to jednak znaczenia w dążeniu do celu – realizacji spektaklu. Kamera cały czas im towarzyszy, pokazując ich na scenie i poza nią,

dowodząc ich determinacji i potrzeby artystycznego wyrażania się.

 

PRZESZŁOŚĆ W TERAŹNIEJSZOŚCI - cz. I (21 grudnia 2021)

Aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba znać przeszłość. Aby opisać przeszłość, trzeba wiedzieć jakim językiem współcześnie się komunikujemy. Zestaw „Przeszłość w teraźniejszości” prezentuje filmy, w których twórcy próbują na różny sposób opowiedzieć o przeszłości, tradycji i dziedzictwie, poprzez baczną obserwację współczesności.


NOWA KUCHNIA ŻYDOWSKA

reż. Krzysztof Glondys, Polska 2018, 30’

Krakowska dzielnica Kazimierz jest skarbnicą kultury żydowskiej. Jej materialne  dziedzictwo odnajdujemy niemal na każdym rogu, ale to nie ono stanowi o jej ciągłości. Krzysztof Glondys w swoim filmie pokazuje, że to wspólne przeżywanie, wydawałoby się oczywistych i prozaicznych rzeczy, jak przygotowywanie i spożywanie posiłku, staje się pretekstem do zacieśniania więzi i komunikacji międzypokoleniowej.

 

NA GRANICY CZASU, NA GRANICY ŚWIATÓW

reż. Wojciech Szumowski, Polska 2019, 49’

Odkrywamy Kraków, który skrył się w podziemiach zabytkowych budowli, chaszczach porastających ruiny. Odkrywcami tego znikającego oblicza Krakowa są naukowcy, którzy nie poprzestają na dotarciu do znaleziska, ale z wielką pieczołowitością przywracają cywilizacji jej zapomniane dziedzictwo. Film pełni istotną funkcję informacyjną i poznawczą, ale również dzięki wyrafinowanym zdjęciom i montażowi, staje się dokumentem poetyckim. Kunsztownym i pamiętnym.

 

AUSCHWITZ. BOKS I CHLEB

reż. Gabriela Mruszczak, Polska 2019, 30’

Tadeusz Pietrzykowski, ps. Teddy, był znakomicie zapowiadającym się pięściarzem. Jego kariera została przerwana, gdy trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie nieoczekiwanie znowu zaczął boksować. Film jest dokumentalną opowieścią o Teddym, widzianym w dużej mierze z perspektywy Eleonory Szafran, jego córki. Reżyserka filmu wkracza również na plan filmu fabularnego o Pietrzykowskim, pokazując jak współczesna sztuka filmowa próbuje opowiedzieć i zrozumieć tragedię tamtych czasów.

 

PRZESZŁOŚĆ W TERAŹNIEJSZOŚCI - cz. II (28 grudnia 2021)

 

PORTRET POLAKA

reż. Barbara Szewczyk, Polska 2018, 73’

Film opowiadający historię życia i pracy Bolesława Barbackiego, sądeckiego malarza i społecznika, którego działalność w okresie 20-lecia międzywojennego odcisnęła niezatarty ślad na obliczu Nowego Sącza. W filmie artysta powraca jako duch do swej pracowni. Przyglądając się przedmiotom tam zgromadzonym, zabiera nas w przeszłość, w podróż przez wspomnienia o swoim bogatym życiu, które przeżywał w czasie niezwykle przełomowym dla Polski: od schyłku XIX wieku, po katastrofę II wojny światowej. Bolesław malował realistyczne portrety, tworząc panoramę wizerunków Polaków – kobiet, mężczyzn i dzieci. Był też silnie zaangażowanym działaczem społecznym, jego życie związane było z Nowym Sączem, dla tego miasta pracował i tworzył. Wspomnienia Barbackiego oraz obrazy jego nawiedzenia pustej pracowni przeplatają się z wywiadami, w których historycy, społecznicy i ludzie kultury Nowego Sącza opowiadają o życiu artysty, jego dziedzictwie i wpływie na historię miasta.

 

ORGANIZATOR:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

PARTNER:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

PARTNER TEATRU:

Kino Pod Baranami

 

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27

31-010 Kraków

12 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl

www.e-kinopodbaranami.pl

 

 



ORGANIZATOR