EN
Grafika ma żółte tło. Na nim jest biały logotyp teatru i czarny napis: “Laureatami trzeciej edycji Stypendium zostali”. Na środku jest biały romb, na który naklejono dwa zdjęcia. Na pierwszym jest chłopak, który siedzi przy stole i pisze coś na kartce. Na drugim jest dziewczyna, która nieśmiało się uśmiecha. Pod każdym zdjęciem jest czarny podpis z imieniem i nazwiskiem. Chłopak to Fryderyk Wiatrowski, dziewczyna to Antonina Ulatowska. Poniżej żółty napis z kwotą dwanaście tysięcy złotych.

Laureaci Stypendium Stanisława Wyspiańskiego

16.03.2021

Stypendium Stanisława Wyspiańskiego w tym roku trafiło w ręce nie jednej, a dwóch osób! Serdecznie gratulujemy! 

Co roku w rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, czyli 15 stycznia, Stowarzyszenie jego imienia przyznaje stypendium dla młodych, wyróżniających się uczniów i studentów. W tym roku wybranych zostało dwoje laureatów: Antonina Ulatowska i Fryderyk Wiatrowski, każdy z nich otrzymał stypendium w wysokości 12 000 zł.

Stowarzyszenie im. S. Wyspiańskiego tworzą doświadczeni menedżerowie, trenerzy, psychologowie biznesu, badacze trendów, eksperci ds. ekonomii, ochrony środowiska, lekarze. To oni fundują stypendium pieniężne dla laureatów oraz oferują im wsparcie mentoringowe.  W tym roku wyłoniono dwóch laureatów stypendium finansowego: Antoninę Ulatowska oraz Fryderyka Wiatrowskiego.  Antonina jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wolontariuszką, współzałożycielką kolektywu FLAUTA, który wspiera migrantów. Fryderyk Wiatrowski studiuje matematykę na Uniwersytecie w Oxfordzie, jest stażystą w największej firmie tradingowej na świecie – Optiverze, uczestnikiem programu EmpowerPL. Uwielbia matematykę, informatykę oraz sport – reprezentuje uczelnię w siatkówce i  wioślarstwie.

Laureaci dziękowali kapitule:

Myślę, że to doświadczenie dodaje nam wszystkim wiatru w żagle, po otrzymaniu informacji o stypendium znowu mogłam zacząć snuć plany przerwane przez pandemię  – mówiła Antonina Ulatowska. Dodała, że część swojego Stypendium chce przeznaczyć na pomoc migrantom z Białorusi. 

Fryderyk Wiatrowski natomiast zawsze chciał pojechać na konferencję dla programistów w Kolorado i teraz dzięki funduszom ze Stypendium to marzenie może spełnić. Fryderyk jest skromnym chłopakiem z niewielkiej wioski z Kaszub, którego dokonania już są imponujące, należą do nich nie tylko kariera naukowa i staż zawodowy ale także tworzenie własnych projektów w środowisku międzynarodowym. Nawiązał np. bliską współpracę z Uniwersytetem z Jamajki mająca na celu wymianę doświadczeń i wspólne projekty, łącznie z zaproszeniem na Oxford studentów z wyspy.

Stypendium przyznano po raz trzeci. O jego uzyskanie walczyło 267osób, z których wybrano dziesięciu finalistów: ośmioro studentów i studentek oraz dwoje uczniów szkół średnich. Wszyscy finaliści zostają objęci programem mentoringowym, sami wybierają mentora spośród członków kapituły. 

Menedżer i mentor, Przemysław Powalacz przypomniał, że misją Stowarzyszenia im. S. Wyspiańskiego, które powstało w 2018 roku jest: podnoszenie jakości edukacji w Polsce, wspieranie młodych ludzi wkraczających w dorosłość, namawianie ich do zaangażowania w inicjatywy społeczne i pomoc innym oraz promowanie idei mądrego przywództwa. Próbujemy tego przywództwa nie tylko uczyć młodych ludzi, ale też uczyć się tego przywództwa od młodych ludzi, bo okazuje się, że wzorce, które przychodzą od naszych finalistów są świetne i warte refleksji  – powiedział Powalacz.

W poprzednich latach stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego otrzymali: Szymon Zakrzewski (2020) oraz Agnieszka Pałka (2019).

 

Na zdjęciu trzy osoby stoją w rzędzie. Pierwszy mężczyzna mówi do mikrofonu. W dłoniach trzyma duży, papierowy czek. Obok niego stoi młoda dziewczyna ubrana na czarno. Uśmiecha się. Drugi mężczyzna trzyma w dłoniach drugi, duży czek. Wygląda, jakby chciał się nim zasłonić. W tle metalowa kurtyna z jasnymi wzorami. fot. Klaudyna Schubert

Antonina Ulatowska

Studentka ostatniego roku studiów magisterskich na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Na zdjęciu młoda dziewczyna. Ma na sobie ciemną koszulę. Ma krótkie, brązowe włosy. Patrzy przed siebie. Nieśmiało się uśmiecha. Za nią na białej ścianie wisi obraz.

Wolontariuszka, współzałożycielka kolektywu FLAUTA, producentka imprez benefitowych we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Fryderyk Wiatrowski

Student University of Oxford. Członek Oxford University Computing Society.
Portret młodego chłopaka. Ma krótkie włosy zaczesane do tyłu. Ma brązowe oczy. Ma na sobie niebieską koszulę w kratkę. Tło jest białe.

Stażysta w największej firmie tradingowej na świecie – Optiverze, uczestnik programu EmpowerPL. Uwielbia matematykę, informatykę oraz sport - reprezentant uczelni w siatkówce, wioślarstwie.

Na zdjęciu kobieta i mężczyzna. Ubrani są bardzo elegancko. Oboje trzymają w dłoniach dwa takie same czeki. Czeki są bardzo duże. Przed kobietą stoi mikrofon, ale z niego nie korzysta. W tle metalowa kurtyna. fot. Klaudyna Schubert