EN
Na zdjęciu mężczyzna leżący na ziemi przodem do obiektywu. W tle niebo. Przed sobą ma książkę otwartą na dłoni. Pierwszy plan zdjęcia - książka-  jest wyraźny, mężczyzna w błękitnej koszuli, jest na drugim planie, obraz jest niewyraźny.

Cykl "Między wersami"

W eseju Poezja odeszła z teatru (2007) Adam Zagajewski pisał, że stało się tak między innymi dlatego, że wiersz jest „jak wolny ptak, który może zerwać się z gałęzi i polecieć w nie wiadomo którą stronę”. A aktor chce z góry zdecydować, „dokąd wiersz pójdzie, w którą skręci ulicę, do której kawiarni wejdzie, jakiego papierosa zapali”. Odeszła także dlatego, że dla poety każdy wiersz jest przedostatni, a aktorzy „nie znają tego jeszcze nie napisanego wiersza i recytują wiersz ostatni, a nie przedostatni”.

Cykl "Między wersami" chce traktować każdy wiersz jako przedostatni. „Nie-zanadto-interpretowany”, gorący, zimny, intymny, ekstrawertyczny, wiersz jak ptak, wolny i dopiero co napisany. Wiersz spotkany z muzyką, z przestrzenią, ze światłem, przefiltrowany przez głos aktorki/aktora, przez wyobraźnię i potrzebę widza.

Każdorazowo nazwisko poetki/poety staje się hasłem-tematem i znajduje indywidualne koncertowe rozwiązanie – zależnie od tonacji, wewnętrznej myśli i ukrytej melodii wierszy. Przeznaczone do jednorazowego użytku, możliwe do powtórzenia i translokacji.

Kurator cyklu: Tomasz Cyz


4.10.2020
Między wersami: Poezja Powszechna
(we współpracy z Tygodnikiem Powszechnym)

Wydarzenie jest tłumaczone na Polski Język Migowy.

15.11.2020
Między wersami: Kora
(kierownik muzyczny Paweł Mykietyn)

Wydarzenie jest tłumaczone na Polski Język Migowy.

20.12.2020
Między wersami: Tomasz Różycki
(aktorom towarzyszyć będzie jazzman Mikołaj Trzaska)

Wydarzenie jest tłumaczone na Polski Język Migowy.

 

 

Realizację spektaklów z dostępnością

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partner wydarzenia