EN
Na zdjęciu młoda kobieta. Zdjęcie jest w odcieniu pomarańczowym, jakby ogniste. Kobieta ma długie blond karbowane włosy. Twarz ma zaciętą, jakby wściekłą, pobrudzona czarną farbą. Ubrana jest w czarny gorset i białą kamizelkę z kożuszka ze sterczącymi ramionami. Kobieta zadziera jedną nogę do góry i sięga ręką do kostki przy stopie. Patrzy w obiektyw.

Nagrodzeni w konkursie 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa

06.06.2022

W niedzielę zakończyła się 46. edycja festiwalu Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa. Werdyktem jury nagrodzono m.in. spektakl Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Za aranżację muzyczną i przewrotną grę z konwencją w spektaklu nagrodzony został Tomasz Leszczyński (nagroda w wysokości 3 tys. zł). Do Igi Gańczarczyk i Darii Kubisiak, które w przedstawieniu odpowiadały za adaptację i dramaturgię, powędrowała z kolei nagroda w wysokości 5 tys. zł.

Podczas tegorocznej odsłony Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa pokazanych zostało sześć tytułów: „Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego oraz „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej (oba spektakle z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), „Kurka wodna albo urojenie” w reżyserii Igora Gorzkowskiego z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, „Lalka” w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz „Lilla Weneda” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Najlepsze spektakle polskiej klasyki w 2021 roku wybierało w Opolu Jury w składzie: Andrzej Mastalerz, Małgorzata Piekutowa, Jacek Raginis-Królikiewicz, Agnieszka Wójtowicz oraz Michał Zadara.