EN

Odsłonięcie nowych portretów aktorów w kolekcji obrazów Teatru im. J. Słowackiego

01.10.2021

Każdy widz przychodzący na spektakl w Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie miał okazję obejrzeć najnowsze portrety aktorskie w naszej kolekcji autorstwa prof. Grzegorza Sztwiertni. W dniu 4 października odbędzie się uroczyste odsłonięcie dwóch najnowszych portretów z kolekcji: Ireny Solskiej i Andrzeja Grabowskiego.


Początki były trudne. Mistrz Matejko zrzekł się honorowego obywatelstwa miasta i odmówił wystawiania swoich obrazów w Krakowie. A wszystko z powodu decyzji o wybudowaniu nowego teatru na pl. św. Ducha. Decyzja ta oznaczała, że zabytkowe budynki na placu zostaną zburzone i przeciw temu protestował dzisiejszy patron krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kiedy Teatr otwarto, Matejko przekroczył jego progi, lecz na znak protestu przybył w surducie, zamiast we fraku, co oczywiście wywołało poruszenie. Natomiast uczniowie Mistrza szybko się w Teatrze zadomowili i znacząco wpłynęli na rozwój sztuki teatralnej.

Na scenie tego Teatru narodziła się polska scenografia jako teatralna praktyka i dziedzina sztuki, dzięki takim twórcom jak Stanisław Wyspiański, Karol Frycz, bracia Pronaszkowie. W garderobie Ludwika Solskiego spotykali się artyści, uniwersyteccy profesorowie, dziennikarze, reżyserzy i politycy. Ślad po nich pozostał do dzisiaj w formie ściennej polichromii. Wyspiański, Wyczółkowski, Sichulski, Rychter, Szwarc, Waśkowski, Kasarab, Mniszech, Karpiński, Piotrowski, Pautsch i wielu innych portretowali teatralnych twórców. Portrety te od dziesięcioleci zdobią Teatr.To na tej scenie 30 czerwca 1921 r. zagrano „Tumora Mózgowicza” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Był to pierwszy pokaz sztuki Witkacego w zawodowym teatrze. W ramach powołanej do życia w 1925 r. „Firmy Portretowej S I. Witkiewicz”, powstały wizerunki osób, mających niebagatelny wpływ na sztukę i kulturę. Grzegorz Sztwiertnia portrecistą? Wystarczył leciutki cień wątpliwości w tym pytaniu, żeby sprowokować Szanownego Pana Profesora. Ci, którzy go znają, wiedzą, że lubi podejmować wyzwania. Cenimy jego artystyczną przenikliwość, bezkompromisowość, zręczność ręki, ostrość spojrzenia i umysłu. Jego rebelianckie wyprawy w historię i tradycję, intelektualne prowokacje, ironię, poczucie humoru, niesłabnący zapał do stawiania pytań, do podwa­żania, podżegania, podgryzania, mącenia. Tak powstały portrety Ireny Solskiej i Andrzeja Grabowskiego. Mamy nadzieję, że to dopiero początek, że następni artyści również podejmą wyzwanie.


Zapraszamy do Teatru 4 października o godz. 20:00.

Grzegorz Sztwiertnia

(1968, Cieszyn)

Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1992 roku. Nauczyciel akademicki na macierzystej uczelni. Obecnie profesor zwyczajny w zakresie sztuk plastycznych. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad stu wystawach w Polsce i za granicą. Uczestnik większości najważniejszych przeglądów polskiego malarstwa (od połowy lat 90.).

Pracuje na polu wielu dyscyplin: malarstwa, rysunku, instalacji, fotografii i wideo. Kurator wystaw problemowych. Jest laureatem m.in. Nagrody im. Jana Cybisa przyznanej przez Okręg Warszawski ZPAP (2017) i Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).