Opinia Związków Zawodowych wobec wszczęcia procedury odwołania dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego
11.03.2022Drodzy Widzowie,
chcielibyśmy Wam przedstawić stanowisko Związków Zawodowych wobec procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie rozpoczętej przez Marszałka Witolda Kozłowskiego oraz Zarząd Województwa Małopolskiego.
Teatr jest nasz, teatr jest Wasz!
Dziękujemy za Wasze ogromne wsparcie w tym trudnym czasie.
Opinia Związku Zawodowego Aktorów, Inspicjentów i Producentów:
Odnosząc się do pisma Pana Marszałka z dnia 23 lutego 2022 r i kierując się troską o dobro pracowników oraz instytucji, jaką jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pragniemy poinformować Pana Marszałka oraz Zarząd Województwa Małopolskiego, że w wyniku jawnego głosowania, podczas walnego zgromadzenia Związku Zawodowego Aktorów, Inspicjentów i Producentów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jednomyślnie podjęto uchwałę sprzeciwiającą się odwołaniu pana Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Wydając powyższą opinię, kierujemy się następującymi faktami.
W sprawie dotyczącej naruszenia dyscypliny finansów publicznych, która została zgłoszona do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie w dniu 27 grudnia 2021, do dzisiaj nie zapadło żadne prawomocne orzeczenie.
W sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych z 2018 r zostało wydane prze RIO w Krakowie orzeczenie mówiące, że „w ocenie komisji czyn, za który przypisano obwinionemu odpowiedzialność, nie spowodował uszczuplenia finansów publicznych, a jedynie zakłócił ich ład i to na krótki czas”.
W sprawie zastrzeżeń Pana Marszałka i Członków Zarządu Województwa Małopolskiego dotyczących zachowania pana Krzysztofa Głuchowskiego, które według Organizatora wskazują na odstąpienie przez pana Dyrektora od realizacji umowy z dnia 23 października 2018 (ze zm.) w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz programu jego działania w zakresie par. 4, ust. 2 umowy, tj. zobowiązania Dyrektora do dbałości o dobre imię Teatru w okresie sprawowania swej funkcji, Związek Zawodowy Aktorów, Inspicjentów i Producentów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oświadcza, co następuje:
Podczas sprawowania przez pana Krzysztofa Głuchowskiego funkcji Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie nigdy nie zostały postawione oficjalne zarzuty jakoby spektakle, koncerty i inne wydarzenia artystyczne organizowane przez Teatr nosiły znamiona naruszenia przez pana Dyrektora dobrego imienia Teatru.
Chcielibyśmy podkreślić, że w demokratycznym państwie prawa do standardów postępowania zalicza się poszanowanie wolności słowa i wolności wypowiedzi artystycznej. Żadna władza publiczna nie może wkraczać w zakres tej swobody.
W naszej opinii, jak i opinii środowiska, w trakcie pełnienia funkcji przez Krzysztofa Głuchowskiego Teatr stał się jedną z ważniejszych scen Polski. Dyrektor przeprowadził również Teatr i pracowników przez trudny czas pandemii unikając redukcji etatów.
Szanowny Panie Marszałku, w obliczu tragedii, jaką jest wojna w Ukrainie, podążając za myślami, wezwaniami i działaniami międzynarodowych przywódców oraz zwykłych obywateli, którzy niosą pomoc ofiarom wojny, apelujemy o wspieranie jedności i łagodzenie sporów. W związku z tym prosimy o wstrzymanie procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Opinia Związków Zawodowych Pracowników Teatru Słowackiego:
W odpowiedzi na pismo z dnia 23.02.2022r. w imieniu własnym oraz członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Teatru Słowackiego w Krakowie, a także dziękując za spotkanie, które odbyło się 04.03.2022r., uprzejmie informuję, że przyjmując do wiadomości Państwa argumenty, w trosce o los Teatru i jego pracowników, negatywnie opiniujemy zamiar odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Apelujemy o jak najszybsze wyciszenie emocji, pozwolenie Teatrowi i Dyrektorowi Głuchowskiemu spokojnie pracować. Uważamy też, że czas wychodzenia z pandemii oraz wojny w Ukrainie i masowej pomocy uchodźcom, w co wszyscy się angażujemy, nie jest właściwym momentem na gwałtowne ruchy kadrowe w naszej instytucji.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prowadzony przez Krzysztofa Głuchowskiego z powodzeniem przetrwał jeden z najtrudniejszych okresów w swojej historii- czas pandemii koronawirusa. Pod kierunkiem Dyrektora udało się pokonać nadzwyczajne problemy finansowe, organizacyjne i zdrowotne. Przez wiele miesięcy Teatr był zamknięty i niedostępny dla publiczności, pozbawiony przychodów ze spektakli, wynajmów, borykał się z absencją przechodzących zakażenie lub przebywających na kwarantannie pracowników, a także z wielokrotnie zmieniającymi się obostrzeniami i zarządzeniami. Przetrwał dzięki niespotykanej solidarności i zaangażowaniu osób zatrudnionych w Teatrze oraz przede wszystkim dzięki osobistemu i pełnemu oddania Dyrektorowi, jego pracy i trosce o Teatr. Te wszystkie starania widzieliśmy w Teatrze i chcielibyśmy, aby i Państwo je dostrzegli i docenili. Wszystko co Dyrektor w tym czasie robił było elementem skutecznej ochrony finansów naszego Teatru, bytowej i zdrowotnej ochrony pracowników oraz walki o zachowanie ciągłości działalności artystycznej, częściowo przeniesionej w czasie pandemii do Internetu.
W naszej ocenie, zarzucane Dyrektorowi naruszenia przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych nie są sytuacją wyjątkową i niespotykaną w innych jednostkach finansów publicznych. Wiemy, że w przypadku kontroli w jednostkach, praktycznie zawsze występują większe lub mniejsze nieprawidłowości, które nie muszą świadczyć o rażącym naruszeniu prawa, mającym skutkować odwoływaniem Dyrektora instytucji. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż decyzja o trybie zlecenia usługi utrzymania czystości w obiektach miała charakter być może błędnej interpretacji przepisów, nie mniej nie była działaniem mającym na celu wyrządzenie szkody finansowej Teatrowi czy faworyzowania wykonawcy tj. utrudniania uczciwej konkurencji. Podyktowana natomiast była specyficznymi, trudnymi warunkami funkcjonowania organizacyjnego instytucji ze względu na obowiązujący stan pandemii.
Do zarzutu „wulgaryzacji sceny” jako NSZZ Pracowników nie będziemy się odnosić, gdyż dotyczy on subiektywnej oceny przez Zarząd Województwa Małopolskiego działalności artystycznej realizowanej przez Dyrektora.
Jesteśmy teraz w momencie wychodzenia z trudnego okresu pandemii. W Teatrze obecnie pracuje 186 osób, nie tylko artystów, ale też przedstawicieli różnych zawodów, w tym administracji, wybitnych specjalistów rzemiosła teatralnego, służb pomocniczych. To kilkaset rodzin, wiele z nich z dziećmi i osobami wymagającymi opieki. Zatrudnieni w Teatrze dopiero kilka tygodni temu zaczęli odzyskiwać nadzieję na normalny tryb pracy i spokój o los naszego wspólnego domu, jakim jest Teatr.
Niestety od 24 lutego br. okoliczności zewnętrzne zagrażają jakiekolwiek stabilizacji, może nawet bytowi pracowników i ich bliskich. Tuż po pandemii stanęliśmy w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą i wszyscy pomagamy uchodźcom. Ostatnią rzeczą, której w tej chwili potrzebujemy i jakiej oczekujemy od naszego Organizatora, jest zmiana Dyrektora. Tej zmiany nasza instytucja w ogóle nie potrzebuje. Jej znaczenie na mapie Polski, tradycja i bieżące dokonania są Państwu znane. Wielu z nas pracuje w Teatrze już kilkadziesiąt lat i wiemy z doświadczenia, że zmiana Dyrekcji nigdy nie była stabilizująca. Jest wręcz przeciwnie.
Znajdujemy się w połowie sezonu teatralnego 2021/2022, na rok przed Jubileuszem 130-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W trosce o tak potrzebną stabilizację prosimy i jeszcze raz apelujemy o wzięcie pod uwagę naszych argumentów i odstąpienie od wszczętej procedury odwołania Dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego. Cenimy go i nadal popieramy. Nasz Związek nie zawsze w ciągu minionych, sześciu lat współpracy zgadzał się w pełni z Dyrektorem Głuchowskim ale zawsze potrafiliśmy wspólnie z nim rozmawiając, znaleźć konsensus, razem szukając rozwiązań, w trosce o Teatr i prawa pracownicze, które dla nas, związkowców, zawsze są na pierwszym miejscu.
Mamy nadzieję, że porozumienie jest możliwe i apelujemy: zróbmy wspólnie wszystko, aby je osiągnąć.