EN
Wnętrze teatru Słowackiego. Widoczny górny fragment ogromnego, złotego żyrandola na widowni teatru. od góry widoczne grube liny i kable. Na żyrandolu jest bardzo duża ilośc żarówek. O żyrandol oparta jest drabina na której stoi mężczyzna w średnim wieku. Patrzy w dół, w ręku trzyma żarówkę. W tle loże, bogato zdobione. W każdej loży bordowe kotary ze złotymi frędzlami.

Opuszczanie żyrandola

W niedzielę 15 grudnia miało miejsce niecodzienne wydarzenie – opuszczanie żyrandola nad widownią Dużej Sceny naszego Teatru. W godzinach 12.00-15.00 Teatr był otwarty dla publiczności.

Przez cały czas trwania akcji można było obserwować działania związane z wymianą żarówek. 

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie jest pierwszym krakowskim budynkiem który miał elektryczność. Elektrowania teatralna mieściła się w budynku dzisiejszej Miniatury (wówczas Dom Machin). Elementy technologiczne elektrowni wyprodukowano w Niemczech, a do Krakowa sprowadziła je firma czeskiego przemysłowca i inżyniera Františka Křižíka.

Żyrandol, który możecie podziwiać w gmachu głównym Teatru liczy 124 żarówki o mocy 40W, ma 3,5 m średnicy i waży prawie 800 kg! Czas opuszczania to 2h, a ok. 4h potrzebujemy, żeby podnieść go znowu pod sufit. Żarówki wymieniane są co 2-3 lata i fakt ten dokumentowany jest za pomocą karteczki przyczepianej do żyrandola, gdzie wpisujemy datę ostatniej wymiany oświetlenia.

 

 

Żyrandol