EN

Oświadczenie Zespołu Teatru

11.10.2023

OŚWIADCZENIE

Jako zespół pracowników Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wyrażamy niepokój wobec sposobu przeprowadzania konkursu na Dyrektora Teatru przez Zarząd Województwa Małopolskiego oraz żądamy pełnej transparentności procedury konkursowej na każdym etapie jej przeprowadzania.

Dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego jest Krzysztof Głuchowski.
Od ponad siedmiu sezonów artystycznych z wielkimi sukcesami zmienia i rozwija tę instytucję – to pod jego dyrekcją staliśmy się jednym z najważniejszych teatrów w Polsce. 
Wierzymy jednak, że to nie koniec naszej wspólnej drogi – że dalej możemy wspólnie zmieniać się i rozwijać.
Dlatego – jako cały zespół Teatru – apelowaliśmy o nieogłaszanie konkursu na nowego dyrektora Teatru Słowackiego i o przedłużenie Krzysztofowi Głuchowskiemu dyrektorskiego kontraktu na kolejną kadencję.
Nasz głos został jednak zignorowany, nasze prośby zlekceważone, a Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego rozpisał konkurs na nowego dyrektora.

Marszałek Witold Kozłowski – w piśmie do związków zawodowych Teatru informującym o zamiarze ogłoszenia konkursu – stwierdził, że konkurs „to najbardziej transparentna forma rozstrzygnięcia wyboru najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora”.
Skoro już konkurs został rozpisany, to faktycznie powinien być on w sposób jawny i całkowicie niepolityczny wskazać kandydata, który ma wizję i umiejętności, by prowadzić Teatr przez kolejną kadencję.

My, jako zespół wszystkich pracowników Teatru Słowackiego, oświadczyliśmy, że naszym jedynym kandydatem jest Krzysztof Głuchowski. Krzysztof Głuchowski zaś – pomimo trwającej już ponad 600 dni bezprawnej procedury jego odwołania – postanowił do tego konkursu przystąpić, a następnie opublikował swój program dla Teatru Słowackiego na kolejne pięć lat dyrektury.
Pytana zaś o transparentne procedury konkursowe rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego odpowiedziała, że „wszystkie szczegóły dotyczące rozstrzygnięcia konkursu i złożonych w nim ofert zostaną podane do publicznej wiadomości po zakończeniu prac Komisji Konkursowej.”

Na czym ma więc polegać transparentność konkursu proponowana nam przez Urząd Marszałkowski?
Czy zespół Teatru oraz opinia publiczna nie dowiedzą się, ile osób złożyło oferty konkursowe?
Jaki jest skład komisji konkursowej?
Jacy kandydaci przed tą komisją staną?

W poprzednim konkursie na dyrektora Teatru Słowackiego (wygranym przez Krzysztofa Głuchowskiego) wszystkie te procedury były jawne. Podobnie jawne były konkursy na dyrektorów przeprowadzane przez Miasto Kraków; podobnie jawne są też inne konkursy na podobne stanowiska w całej Polsce.
Czemu więc w tym przypadku sytuacja wygląda diametralnie inaczej i wszelkie decyzje mają zapaść bez wiedzy zespołu i opinii publicznej, w zaciszu politycznych gabinetów Urzędu Marszałkowskiego?
W związku z tym po raz kolejny apelujemy do Zarządu Województwa Małopolskiego, jako organizatora konkursu, o pełną jawność i transparentność na każdym etapie przeprowadzania procedury konkursowej.

Apelujemy również do kandydatów, którzy złożyli aplikacje w konkursie na dyrektora Teatru Słowackiego, by mieli odwagę sami się ujawnić, opublikować swoje programy konkursowe oraz przyjść na spotkanie z nami, z zespołem Teatru Słowackiego, by opowiedzieć nam o swojej wizji prowadzenia tego miejsca.

Marszałek Kozłowski pisał do związków również, że „priorytetem dla organizatora jest sprawne funkcjonowanie jednostki, dlatego wierzymy, że przyjęte rozwiązanie przyczyni się do dalszego rozwoju Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.” Niech więc tak będzie.
Ale warunkiem do tego jest jawna, transparentna i wolna od politycznych nacisków procedura konkursowa.


​Zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego
w Krakowie.