EN

Pierwszy singiel z musicalu „1989”!

07.06.2024

Pierwszy singiel z musicalu „1989”

„Danuta odbiera Nobla” to pierwszy opublikowany cyfrowo numer z hitowego musicalu „1989” i zapowiedź wydania całej muzyki do spektaklu autorstwa Andrzeja „Webbera” Mikosza w Universal Music Polska.

Zobacz teledysk: https://www.youtube.com/watch?v=7pR72KElU5U

Posłuchaj teraz: https://streamingpl.lnk.to/1989Musical

Singiel pochodzi z musicalu w reżyserii Katarzyny Szyngiery, hitowego efektu koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, nawiązującego formułą do amerykańskiego „Hamiltona”.

„Danuta odbiera Nobla” to rapowany empowerment song płynący zaczepnie ze sceny, w której Danuta Wałęsa odbiera Nobla w imieniu swojego męża Lecha Wałęsy (inscenizacja wydarzeń z 1983 r.). Autorzy tekstu wkładają (a może prawidłowo odczytują?) do głowy Danuty Wałęsy myśli, która w imieniu swoim i koleżanek, zabiega o uwagę dla „niewidzialnych kobiet” rewolucji przełomu lat 80 i 90.:

(...) To my! Połowa „Solidarności”, połowa tych mitycznych dziesięciu milionów
To my! Połowa, która nie rości sobie praw do tego, by urządzać życie komuś
To my! Te które wyszły z domów, te które zostały w domu, bo im nie miał kto pomóc
To my! Działałyśmy, walczyłyśmy nie czekając na nagrody i nie skarżąc się nikomu.

W rolę Danuty Wałęsy brawurowo wciela się w spektaklu Karolina Kazoń. W chórkach dołączają: Dominika Feiglewicz (Henryka Krzywonos), Małgorzata Majerska (Anna Walentynowicz), Karolina Kamińska (Alina Pienkowska) i Julia Latosińska. Tekst utworu napisali: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły. Współartystami utworu są: Wojciech Długosz, Piotr Bolanowski i Jasiek Kusek. Autorem muzyki i producentem utworu jest Andrzej „Webber” Mikosz.

Preorder albumu z muzyką do spektaklu rozpocznie się w czerwcu 2024 r. na www.muzyka.sklep.pl.  

Spektakl "1989" do obejrzenia w naszym Teatrze, oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.