EN

Próba stolikowa – warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością wzroku

08.03.2023

Zapraszamy osoby niewidome i niedowidzące na warsztaty teatralne. Poznacie tajemnice teatru, rozwiniecie twórcze myślenie oraz odkryjecie artystę w sobie. Będziemy teatr dotykać, wsłuchiwać się jego dźwięki, a także go wąchać. Każde ze spotkań będzie miało inny temat przewodni.

Program:

20.03.2023, Dom Rzemiosł Teatralnych, Radziwiłłowska 3, godz. 17.00-19.30

Temat: Aktor. Jak poruszyć wyobraźnię i emocje?

Podczas warsztatów poznamy bliżej pracę aktora. Będziemy pracować nad interpretacją tekstu oraz wyrażaniem emocji. W twórczych działaniach sprawdzimy, czym jest intencja oraz ważne dla aktorstwa pytanie: co by było, gdyby…? Spotkamy się z aktorem, który opowie nam o swoim doświadczeniu i przygotuje dla nas specjalne zadanie.

3.04.2023, Dom Rzemiosł Teatralnych, Radziwiłłowska 3, godz. 17.00-19.30

Temat: Kostium: druga skóra aktora

Bohaterem drugiej próby stolikowej będzie kostium. Weźmiemy udział w twórczych działaniach, dzięki którym poznamy moc kostiumów teatralnych. Będziemy je przymierzać, badać ich fakturę oraz zastanawiać się, jaką historię mogą nam opowiedzieć. Spotka się z nami kostiumograf, który oprowadzi nas po magicznym świecie kostiumów.

8.05.2023, Teatr im. Juliusza Słowackiego, pl. Św. Ducha 1, godz. 17.00-19.30

Temat: Przestrzenie teatru

Warsztaty rozpoczniemy od zwiedzania głównego gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego z audiodeskrypcją. Później porozmawiamy o przestrzeniach teatru. Jak powstaje scenografia? Czy teatr zawsze potrzebuje sceny? A może wystarczy kawałek ulicy i dwoje ludzi, którzy chcą z sobą porozmawiać? Jaki byłby teatr na Wawelu? Inspiracją będzie dla nas „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Spotka się z nami scenograf, który opowie o swoim zawodzie i pracy z przestrzenią.

5.06.2023, Dom Rzemiosł Teatralnych, Radziwiłłowska 3, godz. 17.00-19.30

Temat: Ciało w teatrze: ruch i choreografia

Podczas warsztatów będziemy się ruszać, tańczyć oraz stworzymy choreografię na wybrany temat. Uruchomimy wyobraźnię, by za pomocą naszych ciał zbudować nowe, teatralne światy. Spotka się z nami choreograf, który opowie nam o znaczeniu ruchu scenicznego. Nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia tanecznego. Prosimy o zabranie wygodnego stroju oraz butów sportowych.

Zaproszenie z audiodeskrypcją na próby stolikowe

DLA KOGO?

Zapraszamy osoby od 15 roku życia. Warsztaty są otwarte zarówno dla osób z doświadczeniem teatralnym, jak i dla osób bez doświadczenia teatralnego

Liczba miejsc jest ograniczona.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Napisz lub zadzwoń do koordynatorki:

Katarzyna Peplinska-Pietrzak, e-mail: peplinska-pietrzak@slowacki.krakow.pl,
tel./SMS: 696 572 383

Zapisy na pierwsze warsztaty przyjmujemy do 17.03.2023 r.

Poinformuj nas, jeśli potrzebujesz asysty i wsparcia w dotarciu z przystanku do teatru.

BILET

Bilet w cenie 5 zł (opłacany w dniu wydarzenia)

KTO PROWADZI?

Katarzyna Peplinska-Pietrzak – pedagożka teatru, koordynatorka dostępności, reżyserka, autorka projektów włączających osoby z różnymi potrzebami. Prowadzi warsztaty choreograficzno-ruchowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Autorka i koordynatorka projektu „Scena otwarta. Samorzecznicy w teatrze”, którego celem było opracowanie modelu dostępnej edukacji teatralnej.

Mariola Ruszaj – absolwentka kulturoznawstwa i wiedzy o mediach, konsultantka dostępności, obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych z Zarządzania dostępnością. Współpracuje z Teatrem im. Juliusza Słowackiego.

Na każdym z warsztatów obecny będzie także gość specjalny.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką:
Katarzyna Peplinska – Pietrzak:  peplinska-pietrzak@slowacki.krakow.pl

Warsztaty realizowane są w ramach przedsięwzięcie grantowego „Dostępny Teatr im. J. Słowackiego - poprawa dostępności oferty kulturalnej Teatru”

finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z grantu „Kultura bez barier" w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020