EN

Procesja Bożego Ciała Parafii Świętego Krzyża

W czwartek 16 czerwca odbyły się uroczystości Bożego Ciała, które dzieliliśmy z naszymi najbliższymi Sąsiadami z parafii Św. Krzyża.

Na trasie procesji, przed naszym Teatrem im. J. Słowackiego od strony placu Św. Ducha, stanął ołtarz przywołujący m.in. postać świętego Brata Alberta - w życiu świeckim Adama Chmielowskiego (1845-1916), bohaterskiego powstańca styczniowego który na polu bitwy stracił nogę, artysty-malarza i przyjaciela artystów. Gdy wstąpił do zakonu franciszkanów, poświęcił się pomocy ubogim i bezdomnym. Brat Albert to postać nam bliska - jako oddany przyjaciel wielkiej aktorki Heleny Modrzejewskiej wspierał jej inicjatywę zbierania datków na budowę gmachu naszego Teatru.
W grudniu 1980 roku na naszej scenie odbyła się światowa prapremiera dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” poświęconego postaci Brata Alberta. W głównej roli wymiennie występowali Jerzy Grałek i Jan Frycz. Kilka lat później autor „Brata naszego Boga”, papież Jan Paweł II, dokonał beatyfikacji Brata Alberta.