EN
Fot. Katarzyna Ładczuk

Projekt “Architektura jest kobietą”

25.10.2021

“Architektura jest kobietą” to projekt choreograficzny wskazujący na krakowskie budynki zaprojektowane w XX wieku przez architektki.

Autorką projektu jest Mary Szydłowska, laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2021.

12 i 13 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zostanie zaprezentowany performance SPOTKANIE Z KOBIETĄ / BUDYNKIEM przygotowany podczas plenerowo-teatralnej rezydencji choreografki.

Czy można wejść w dialog z architekturą i herstorią poprzez własne ciało?

Co ciało może zapożyczyć od herstorii architektury do własnej praktyki codziennego ruchu?

“Architektura jest kobietą” to projekt nastawiony na research, w którym taniec staje się narzędziem odkrywania relacji między ruchem, pejzażem urbanistycznym a herstorią miasta. Budynki Krakowa zaprojektowane przez architektki XX wieku wyznaczają trasę na mapie miasta, po której porusza się choreografka. Chłonne ciało angażuje się w relację z przestrzenią, odkrywając poprzez zmysły fikcyjne i faktyczne informacje o budynkach zaprojektowanych przez kobiety.


Projekt jest platformą do poszukiwań interdyscyplinarnych i powstaje w dialogu z architektami z Krakowa. Towarzyszą mu spacery sensoryczne, warsztaty choreograficzne oraz performance.

*Mary Szydłowska* jest choreografką i performerką pochodzącą z Krakowa.

Mieszka i pracuję w Brukseli, gdzie w 2021 roku ukończyła program studiów magisterskich STUDIOS w P.A.R.T.S. (Performing Arts and Research Training Studios).

Jej prace czerpią z tego, co peryferyjne i niewidzialne w przestrzeniach architektonicznych oraz środowiskach instytucjonalnych. W 2020 i 2021 stworzyła dyptyk prac solowych SOAK&LEAKS opartych na geście i praktykach sprzątania. Pracuje z przedmiotami, tkaninami oraz ruchem dłoni; tworzy wielkoformatowe instalacje, przez które przemieszczają się jej i nie-jej choreografie.

Duża część jej pracy osadzona jest w kontekście wystaw i przestrzeni muzealnych. Tworzyła performensy i performatywne oprowadzania w MSN-ie w Warszawie (2018-19), Centrale.Lab for Contemporary Art w Brukseli (2019) oraz w KANAL.Centre Pompidou w Brukseli (2020/2021). Jako choreografka debiutowała w spektaklu w reż. Anny Karasińskiej „2118” w Nowym Teatrze w Warszawie we współpracy z Karoliną Kraczkowską. Jako performerka współpracowała m.in. z Ramoną de Barbaro i Aleksandrą Borys przy „Networking 2.0” w Galerii Zachęta,  “New Polyphonies” Myriam van Imschot w Kaaitheatre w Brukseli, „What attention forms” Jacques’a Ligot w CIVA w Brukseli, czy z  Izą Szostak (“Wymarsz”, “National Affairs”).

Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej Centrum w Ruchu, brała udział w programie stypendialnym SNDO w Amsterdamie (intensive course), a także w Alternatywnej Akademii Tańca w Art Stations Foundation w Poznaniu. Mary zajmuje się także dokumentacją filmową choreografii i performansu. Posiada dyplom magistra kulturoznawstwa (UJ, Kraków).

https://www.instagram.com/maryszydlowska/