EN
Na zdjęciu dwie starsze kobiety we wnętrzach Teatru Słowackiego. jedna z nich ma białe krótkie włosy, łososiową marynarkę okulary w czarnych oprawkach. Trzyma się za dłonie. Druga ma siwe włosy upięte w kucyk, ubrana na czarno z kolorową apaszką na szyi. Uśmiecha się serdecznie i patrzy na kobietę obok. W tle na cokole rzeźba głowy Stanisława Wyspiańskiego.

"Przyjaciółka" - wydarzenie sceniczne Klubu Miłośników Przyjaciółki

01.03.2023

3 marca o godz. 18:00 na Scenie Domu Machin w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się wydarzenie sceniczne pt. „Przyjaciółka”.

„Przyjaciółka” jest gazetą wydawaną od 1948 roku w Polsce. Czasopismo posiadało bardzo egalitarny charakter ze względu na zapisane tam życiowe historie, wiele praktycznych porad, a także rubrykę̨ „Listy do redakcji”. W okresie PRL ze względu na to, że w Polsce nie było popularne doradztwo, a ludzie potrzebowali informacji w wielu kwestiach to właśnie „Przyjaciółka” potrafiła odpowiedzieć́ na ich potrzeby. Udzielane były porady prawne, socjalne, matrymonialne, psychologiczne czy związane z praktyką życiową. Dzięki temu wokół „Przyjaciółki” wywiązała się wspólnota, która opierała się na doświadczeniu tej lektury.

W nostalgii i z sentymentu za tymi czasami we foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego zrekonstruowano „Klub Miłośników Przyjaciółki”, gdzie zaprzyjaźniona grupa seniorów poświęciła się lekturze archiwalnych numerów, którym towarzyszyły teatralne etiudy i zadania aktorskie. Efekt ich spotkań zostanie zaprezentowany w formie wydarzenia scenicznego z wieloma artystycznymi i kulinarnymi atrakcjami.

Występują: Krystyna Herej-Szymańska, Mirosława Gruca, Beata Grzejdziak, Krystyna Kruk, Anna Malkiewicz, Marina Belokoneva-Shiukashvili, Maria Marzec, Krystyna Maciurzyńska, Danuta Namaczyńska, Henia Nowak, Danuta Oczkowska, Wiesława Porębska, Józef Potrzebowski, Neli Rokita-Arnoud, Małgorzata Santorska, Nina Stepanko, Alicja Skotnicka, Barbara Sztandara, Danuta Walecka.

Koncepcja i realizacja: Daria Kubisiak, kompozycje muzyczne: Weronika Krówka, produkcja: Oliwia Kuc

Projekt zrealizowano w ramach Stypendium Miasta Krakowa.