EN
Zdjęcie przedstawia plakat. W centralnej części pod kontem 40 stopni duże czerwone okulary. W szkłach ludzkie oczy, szeroko otwarte. W górnej części nad ramką okularów duży drukowany napis PROTEST. Pod nim prostopadle czarnymi mniejszymi literami Starałem się. Poniżej drukowanymi czarnymi, większymi literami PIOTR KUNCE. Po prawej stronie plakatu w środkowej części obramowania okularów duży drukowany napis PLAKATY. Poniżej mniejszą czcionką na czerwono napis WYSTAWY. Pod nim daty oraz miasta w których odbędą się wystawy. W prawym dolnym rogu logotypy: Kraków, KHK, Teatr Słowackiego, AMS. Tło jest białe.

Starałem się... Plakaty Piotra Kunce

Wystawa online → https://youtu.be/o9MWV2mkyEQ

Piotr Kunce - grafik projektant, dla którego plakat stał się życiową pasją, przedstawia pierwszą z wystaw w 50 lecie jego obecności na „scenie” plakatowej. Piotr – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Uniwersytetu Mateja Beli na Słowacji, to osoba rozpoznawalna na międzynarodowym rynku projektowania plakatu. Jeden z kilku najbardziej znanych twórców tej dziedziny w Polsce. Brał udział w większości międzynarodowych pokazów plakatu (biennale) na świecie.

Prowadził wielką ilość warsztatów plakatu: w Brazylii, Czechach, Chile, Danii, Finlandii, Francji, Indiach, Kanadzie, Niemczech, Meksyku, Słowacji. Pracował jako visiting professor w School of Fine Arts University of Connecticut w USA.

Dzięki dużym wystawom, do jakich go zaproszono w ostatnich latach w: Brazylii, Meksyku, Iranie, Francji czy Ukrainie jego twórczość jest chyba bardziej znana tam niż w rodzinnym mieście. Wystarczy dodać, że wystawę w Museo Oscar Niemeyer w Kurytybie odwiedziło 65 000 osób.

Prace Piotra Kunce to głównie plakaty kulturalne: wystawowe, muzyczne, teatralne, festiwalowe choć również i takie, które niosą przesłanie społeczne.

Plakat polski, jako marka, jest nadal ogromnie popularny a prace Piotra, o dość różnorodnym charakterze, pokazują jego przyjazny stosunek do życia. W swojej pracy graficznej uważa (za Miltonem Glaserem), że styl nie jest godny zaufania.

Na co dzień żyje posługując się powiedzeniem Rolanda Topora „Powaga jest wrogiem wyobraźni”. Wiele z jego prac pełnych jest dowcipu i humoru.


Wystawie towarzyszy duża (256 stron) publikacja: Piotr Kunce – życie z plakatami.

Wystawa czynna od 12 do 27 listopada 2020 r.