EN

Wyspiański - kto to taki? // panel dyskusyjny

Podyskutujmy o Wyspiańskim na jego scenie! Artysta był ściśle związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, od debiutu dramaturgicznego w 1898 r. do śmierci w 1907 r.

W tym czasie ten genialny dramaturg, poeta, malarz, wizjoner i reformator polskiego teatru sprawował opiekę artystyczną nad prapremierami swoich dzieł: Warszawianki (1898), Lelewela (1899), Wesela (1901), Wyzwolenia, Bolesława Śmiałego, Protesilasa i Laodamii (1903); w 1901 r. jako pierwszy inscenizował Dziady Mickiewicza.

Termin → 26 listopada, godzina 18.00
Miejsce → duża scena Teatru

Nasze spotkanie będzie zwieńczeniem Wyspiański - kto to taki? / All In UJ / miesiąc wydarzeń w ramach którego organizujemy oprowadzania po wystawach, spacery szlakiem Wyspiańskiego, pokaz filmu "Wesele", oraz dyskusje! Wszystko po to aby podziwiać jego prace, pasje, stosowane techniki i mogąc poznać jego życie.

Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy wybitnych gości związanych z różnymi dziedzinami twórczości "czwartego wieszcza narodowego".

  • Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego, który przywrócił Wyspiańskiemu duchowy patronat nad tą instytucją, znawca historii tego miejsca i teatralnych adaptacji jego dzieł.
  • prof. dr hab. Franciszek Ziejka, profesor honorowy i były rektor Uniwersytet Jagielloński, historyk literatury i kultury polskiej. O Stanisławie Wyspiańskim opowie nam pod kątem jego osiągnięć w dziedzinie literatury.
  • dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora Muzeum Narodowe w Krakowie gdzie trwa największa wystawa twórcy w historii Polski, były dyrektor Instytut Kultury UJ, autor książki "Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie…".
  • dr Anna Król, pracowniczka naukowa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autorka scenariuszy i kuratorka licznych wystaw, specjalizuje się w twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Dyskusje poprowadzi ToMasz w Krakowie i Klaudia Zalewska z Kultura All In UJ.

Tłem dla naszej dyskusja będzie niedawno odsłoniętej kurtyna zaprojektowana przez Stanisława Wyspiańskiego i wykonanej na 125. lecie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie."Tę ziemię ukochałem szałem i w żądzy palącej posiadłem ciałem! Jestem w każdym człowieku, żyję w każdym sercu."