EN

Wystawa "ARCHiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz"

Wernisaż wystawy narracyjnej → 11 grudnia 2021, godz. 17:00
Miejsce → Teatr im. J. Słowackiego, III piętro

Wystawa skarbów obwoźnego teatrzyku „cudów” – artefaktów i pamiątek zachowanych przez zapomnianego już dzisiaj pasierba Stanisława Wyspiańskiego – Teodora. To jego cyrkowe panoptikum sprawiające wrażenie wystawy tymczasowej, objazdowej. Stanie się pierwszym etapem odbudowy i narastania „teatralnej machiny”, która powoli odkrywać się będzie przed widzami w nigdy nie odwiedzanych lub zapomnianych zakątkach budynku Teatru Słowackiego.

Zbudowana z tajemniczych obiektów-gablot zwiezionych i ustawionych w foyer teatralnym na piętrze trzecim budynku teatru. Przy czym w żadnym razie nie będzie to tradycyjna wystawa z muzealnymi gablotami.

To raczej magazyn pozornie rozrzuconych obiektów – opakowań, obudów sprawiających wrażenie urządzeń utrzymujących przy życiu tajemnicze wewnętrzne mechaniczne byty. Skomplikowane i niepokojące. Będą rodzajem mini-gablot, klatek, kapsuł, maszyn projekcyjnych. Z zainstalowanymi wewnątrz okularami, wizjerami i ekranami do zaglądania, podglądania.

Zwiastun

Wystawa powstała w ramach projektu

Modernizacja infrastruktury technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wraz z zakupem wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.

program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Oś priorytetowa: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Działanie 8.1: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury