Ze smutkiem dowiadujemy się o śmierci wybitnej aktorki naszego teatru Pani Anny Lutosławskiej
20.12.2022Ze smutkiem dowiadujemy się o śmierci wybitnej aktorki naszego teatru Pani Anny Lutosławskiej.
Anna Lutosławska-Jaworska (16 lipca 1928 Kraków – 19 grudnia 2022 Kraków)
Aktorka, reżyserka, pedagog. Ukończyła Studio Aktorskie przy Starym Teatrze w roku 1945, gdzie – jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Anna Redlich - brała udział w pokazach warsztatowych i dyplomowych pod opieką reżyserką Marii Billiżanki i Ireny Babael. W tym czasie, w latach 1945-1946 była też aktorką teatrzyku Wesoła Gromadka, debiutowała w nim w Beksie w reżyserii Billiżanki w 1945. Była związana z krakowskimi teatrami TUR i Ludowym oraz z teatrami wrocławskimi. Współpracowała z wybitnymi reżyserami – Marią Dulębą, Emilem Chaberskim, Bronisławem Dąbrowskim, Kazimierzem Dejmkiem, Lidią Zamkow, Krystyną Skuszanką, Józefem Szajną, Jerzym Grotowskim i innymi.
W latach 1951-1957 i 1972-1981 należała do zespołu Teatru im. J. Słowackiego. Zagrała na tej scenie wiele wybitnych, ważnych dla polskiego powojennego teatru ról, m.in. Gruszę w Kaukaskim kredowym kole B. Brechta (1954), Pannę Młodą w Weselu S. Wyspiańskiego w 1957 i Rachel w rekonstrukcji prapremierowego Wesela w 1973, Rosę Wenedę w Lilli Wenedzie (1973) i Idalię w Fantazym J. Słowackiego (1979), Katarzynę w Ślubie W. Gombrowicza (1975), Marię Magdalenę w Historyi o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka (1976), i wiele innych. Także reżyserowała – m.in. Dulle Griet S. Grochowiaka (1981). Jej wielkim sukcesem był monodram wg Cudzoziemki Marii Kuncewiczowej we własnej reżyserii (1977), który prezentowała w całej Polsce, otrzymując prestiżowe nagrody. W roku 1981 wyjechała z mężem do Algierii, gdzie spędziła wiele lat. Była też aktorką filmową (debiutowała w Ostatnim etapie Wandy Jakubowskiej w 1947), telewizyjną i serialową, malarką i fotograficzką, a także wykładowczynią w krakowskiej PWST i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydała kilka książek, w tym wspomnienia zatytułowane „Zapisane w brulionie”. W roku 2011 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2011 za całokształt dorobku - nagrodą imienia Ireny Solskiej.
Wspomnienia Anny Lutosławskiej zostały zarejestrowane w notacji z cyklu „Nestorzy krakowskiego teatru” 2017 (rozmawiała Diana Poskuta-Włodek) https://www.youtube.com/watch?v=wSthVBjcUwA.
![Czarno-białe, dawne zdjęcie. Mężczyzna siedzi, jest widoczny od pasa w górę. Ubrany w marynarkę, duży kołnierz od białej koszuli i muchę. Ma smutny, cierpiący wyraz twarzy, lekko przechyloną głowę. Nad nim stoi kobieta, ubrana w bufiastą czarną suknię, włosy gładko zaczesane do tyłu. ma cierpiąca minę, przypomina Matkę Boską. Opiera dłonie na ramionach mężczyzny. W tle niewyraźne dekoracje.](/images/upload/aktualnosci/Aktualnosci/zdjecia/2022/lutoslawska_anna/F-925-31_blockGalleryFull.jpg)
![Czarno-białe zdjęcie. Na pierwszym planie kobieta w średnim wieku, włosy i ramiona ma okryte białą chustą. W dłoniach trzyma końce chusty, podnosi dłonie lekko w górę. Ma cierpiący wyraz twarzy, ściągnięte do dołu brwi. W tle stoi mężczyzna, obraz jest niewyraźny. Stoi wyprostowany i poważny, patrzy na kobietę.](/images/upload/aktualnosci/Aktualnosci/zdjecia/2022/lutoslawska_anna/F-907-5_blockGalleryFull.jpg)
![Czarno-białe zdjęcie. Kobieta w średnim wieku ubrana w czarną suknię, stoi i opiera się jednym łokciem na drewnianej rakiecie od badmintona. Dłonią podpiera brodę, patrzy zalotnie. Za jej głową świeci światło, tworząc wokół jej twarzy jakby aureolę. Obok niej świeci wysoka lampa stojąca z abażurem z frędzlami.](/images/upload/aktualnosci/Aktualnosci/zdjecia/2022/lutoslawska_anna/F-907-2_blockGalleryFull.jpg)
![](/images/upload/aktualnosci/Aktualnosci/zdjecia/2022/lutoslawska_anna/F-873-23_blockGalleryFull.jpg)
![Czarno-białe zdjęcie. Na pierwszym planie lichtarz z 9 zapalonymi świecami w rzędzie. Za nim kobieta w średnim wieku ubrana na czarno. Czarne włosy z przedziałkiem upięte z tyłu. Ma otwarte usta, widać zęby, patrzy w obiektyw.](/images/upload/aktualnosci/Aktualnosci/zdjecia/2022/lutoslawska_anna/F-871-57_blockGalleryFull.jpg)
![Czarno-białe zdjęcie. Mężczyzna w szarym garniturze siedzi na krześle, podpiera twarz prawą dłonią, zaciska usta. Nad nim stoi kobieta w długiej sukience w grochy z dużym białym kołnierzem. Nachyla się nad mężczyzną podsuwając mu przed twarz gazetę.](/images/upload/aktualnosci/Aktualnosci/zdjecia/2022/lutoslawska_anna/F-730-6_blockGalleryFull.jpg)
![Czarno-białe zdjęcie. Kobieta i mężczyzna w ludowych strojach krakowskich. Obejmują się i uśmiechają. Pozują do zdjęcia, patrzą w dal.](/images/upload/aktualnosci/Aktualnosci/zdjecia/2022/lutoslawska_anna/F-729-8_blockGalleryFull.jpg)
![Czarno-białe zdjęcie. Na scenie dekoracje-łduże odygi kwiatow z liśćmim. Za nimi klęczy kobieta w długiej sukience, na ramionach leżą dwa czarne, długie warkocze. Patrzy na mężczyznę który stoi z prawej strony zdjęcia. Ubrany jest w płócienny strój spodnie i bluzkę, kierpce i czapkę z futrem na głowie.](/images/upload/aktualnosci/Aktualnosci/zdjecia/2022/lutoslawska_anna/F-718-14_blockGalleryFull.jpg)