EN
Korytarz Małopolskiego Ogrodu Sztuki. W tle balkony i klatka schodowa. Na podłodze stoi złoto- czarna kopuła, ok 2,5 m wysokości przypominająca kształtem odwróconą kroplę wody. Zbudowana z kwadratowych ramek połączonych czarnymi krzyżykami.Wejście do kopuły jest okrągłe. Wewnątrz stoją dwa czarne fotele.

Zoma

W ramach warsztatów „Złoto dla zuchwałych” pod dowództwem prof. Tomasza Wójcika (Pracownia Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz WAW  ASP, Kraków) powstała złoto-czarna zoma. Ten tajemniczy termin  (ang. zome) stworzono z połączenia słów dome (kopuła) i zonohedron (wypukły wielościan).

Zoma to geometryczna struktura z fasetowanych diamentowych paneli, bez elementów wspierających. W zomie można zamieszkać, wypocząć, schronić się, oddać kontemplacji, może odbyć kwarantannę. To czysta forma, organizacja, równowaga, harmonia, naturalna perfekcja, wyraz alternatywnego myślenia o człowieku, cywilizacji i naturze. Zomy w latach 60. XX wieku pojawiły się w Kolorado, gdzie studenci uczelni artystycznych, utworzyli eksperymentalną komunę Drop City. Związany z kontrkulturą hipisowską Steve Bear uściślił i opisał zasady tych struktur.

Zoma jest prosta w montażu, wykorzystuje tanie materiały, dostosowuje się do warunków klimatycznych, zomy można łączyć. Jej forma i przestrzeń ma charakter symboliczny, przywołuje różne konteksty kulturowe, religijne, historyczne. Zoma to architektura anarchistyczna i nomadyczna, zoma ma potencjał zwłaszcza w naszych czasach.

Zapraszamy codziennie → Foyer główne MOS (Rajska 12)

Więcej o projekcie >>