EN
image/svg+xml

Andrzej Chołdzyński w Galerii Architektury GAGA

16. wystawa jest zarazem pierwszą z cyklu jubileuszowych ekspozycji zaplanowanych na ten rok przez - świętującą swoje 5 urodziny - Galerię Architektury GAGA w Krakowie. Organizatorem wystawy jest Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.

 

Ekspozycja potrwa od 6 do 24 kwietnia, a jej bohaterem jest Andrzej M. Chołdzyński.

Architekt, który po 30 latach od zakończenia studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, powraca pod Wawel z wystawą prezentującą dorobek 20 lat działalności swojej autorskiej pracowni AMC - Andrzej M. Chołdzyński.

Stwierdza, że zawód architekta jest przykładem starej zasady, że mistrzów kształci się poprzez wychowanie uczniów i czeladników, którzy następnie sami wyzwalają się na mistrzów. Chołdzyński podkreśla, że trzeba najpierw pracować w warsztacie u kogoś, bo architektura jest sztuką stosowaną. Jako młody człowiek czasie w stanu wojennego wyjechał do Francji. Podjął studia w Paryżu i zaczął terminować w pracowni Stanisława Fiszera. Po dwunastu latach, gdy wspólnie wygrali konkurs na budynek warszawskiej giełdy byli już wspólnikami.

Za projekt Centrum Giełdowego w Warszawie odznaczony został przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski. Jest również laureatem Nagrody Państwowej RP Pierwszego Stopnia za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury. Dziś Chołdzyński ma 59 lat i uważa się za człowieka spełnionego.

Metro, Plac Wilsona

Twierdzi, że architektura powinna być demokratyczna. To podejście zaowocowało kolejnymi uhonorowanymi realizacjami m.in. Nagrodą MetroRail 2008 w Kopenhadze dla „Najlepszej na świecie nowej stacji metra Plac Wilsona w Warszawie” wyróżnionej również przez CNN. Na co dzień mieszka w Paryżu nieopodal wzgórza Wersalu. Marzy o zaprojektowaniu winnicy i powrocie do pisania, którym pasjonował się jeszcze na studiach.

Główne projekty biura to m.in.: budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Centralny Dom Towarowy (Cedet), stacje metra: A18 „Plac Wilsona”, A22 „Wawrzyszew” i A23 „Młociny”, kompleks budynków biurowych „Lipowy Office Park”; budynek wielobranżowy Nowy Świat 2.0, Centrum Innowacji w Lublinie.

Wystawa czynna będzie od wt. – pt. w godz. 11.00-19.00 i sb. – nd. w godz. 10.00-17.00.

Puls Polskiej Architektury

Wydanie jubileuszowe na pięciolecie działalności Galerii Architektury GAGA
Publikacja

Publikacja stanowi zbiór rozmów z bohaterami, którzy towarzyszyli otwarciu kolejnych wystaw.

W działalności Galerii Architektury GAGA rozmowy – od których galeria wzięła swój początek – mają wymiar szczególny. Architektura ma wiele twarzy, różni się podobnie jak różni są jej twórcy. Wybitni wizjonerzy, wytrawni rzemieślnicy, medialni czarusie, wytworni luzacy, dopięci na ostatni guzik perfekcjoniści. Łączy ich jedno – zamiłowanie do tego co robią. Żaden z nich nie posiadł patentu na nieomylność, każdy wypracował jednak własną interpretację tego, czym jest architektura.

„Architekturze potrzebne są szczere rozmowy” – pada w jednej z nich. To stwierdzenie stało się mottem rozmów, które zdecydowaliśmy się wydać w formie zebranej. Spisane stanowią „Puls Polskiej Architektury” w latach 2013-2018.

  • Cena detaliczna - 95 zł
  • Format 240 x 330 mm
  • Okładka miękka, stron 350