EN
Na czarno-białej fotografii mężczyzna w czarnym kubraku, który w dłoniach trzyma sierp i snopek. Na jego głowie jest słomiany kapelusz. Oczy ma podkreślone kredką. Patrzy przed siebie. Za plecami jest czarne tło, na którym zawieszony jest papierowy kwiat.

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale - inscenizacja z 1928 r.

12.07.2021

Przed premierą Cudu mniemanego czyli Krakowiaków i Górali przypominamy jeden z największych przedwojennych przebojów naszego Teatru – inscenizację tego utworu w reżyserii ówczesnego dyrektora Zygmunta Nowakowskiego, ze scenografią Mieczysława Różańskiego (premiera 20 XI 1928).

 

Afisz teatralny zapowiadający spektakl „Krakowiacy i górale”. Na jasnym tle czarne napisy – tytuł, twórcy i obsada. Papier jest w jasny, przypomina kolorem efekt sepii. fot. Archiwum Artystyczne Teatru im. J. Słowackiego

Spektakl zaczynał się efektownie - na scenie umieszczono wielką, malowaną skrzynię, z której kolejno wyskakiwały osoby dramatu. Tło stanowił barwny krakowski kilim, scenę wieńczyły wzorzyste wstęgi, dekoracje stylizowane były na drewniane zabawki ludowe z okolic Jaworowa, a kostiumy wyglądały jak stroje lalek z Sukiennic.

Czarno-białe zdjęcie grupy ludzi ubranych w kostiumy przypominające stroje regionalne z regionu krakowskiego i Podhala. Za ich plecami na ścianie wymalowane wzory regionalne. Od środka na dwie strony zwisają ogromne, drukowane wstążki, przypominające te z kobiecych krakowskich strojów  regionalnych. fot. Archiwum Artystyczne Teatru im. J. Słowackiego

Do tego dochodziły ogromne słoneczniki, drzewa jak z wycinanki, bajkowe, białe gąski w rządku przesuwające się po stawie, śpiewy, barwne tańce.Krakowianie masowo uczęszczali na to przedstawienie. Osiągnęło ono rekord w dotychczasowej historii: 62 spektakle w sezonie 1928/29.W 1931 roku, na Polskiej Wystawie Teatralnej w Paryżu, obok prac Wyspiańskiego, prezentowane były właśnie makiety Różańskiego do Krakowiaków i Górali oraz Achilleis z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Diana Poskuta-Włodek | Kierownik Archiwum Artystycznego i Biblioteki