Dar Pani Marii Osterwy-Czekajowej
25.02.2022Niezwykle cenny dar trafił do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i nie chodzi tu o wartość materialną, ale historyczną, symboliczną i emocjonalną.
Maria Osterwa-Czekaj przekazała teatrowi egzemplarz drugiego „paryskiego” wydania „Dziadów części trzeciej” Adama Mickiewicza z 1833 roku.
Egzemplarz pochodzi z biblioteki ojca ofiarodawczyni, Juliusza Osterwy, charyzmatycznego aktora, wybitnego reżysera, wizjonera i reformatora teatru, twórcy „Reduty”.
Osterwa zagrał łącznie około 250 ról, między innymi Księdza Piotra w „Dziadach” A. Mickiewicza, Konrada w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego, Don Fernanda w „Księciu niezłomnym” Juliusza Słowackiego. Stefan Żeromski specjalnie dla niego napisał dramat „Uciekła mi przepióreczka”.
Juliusz Osterwa, krakowianin z urodzenia nie tylko wielokrotnie grał i reżyserował na scenie teatru przy placu św. Ducha, w latach 1932-35 i 1946-47 był także jego dyrektorem. Po raz ostatni wystąpił właśnie na scenie tego teatru 25 listopada 1946 w „Fantazym” J. Słowackiego.
Adam Mickiewicz, „Dziadów. Część trzecia”
Wydanie drugie „paryskie” nakładem Aleksandra Jełowieckiego
Drukarnia A. Pinard, Paryż 1833
Na wewnętrznej karcie tytułowej, umieszczono portret poety autorstwa Antoniego Oleszczyńskiego, wykonany według medalionu Pierre'a Jeana Dawida d’Angers.
Jest to pierwszy osobne wydanie tego utworu.
Egzemplarz z biblioteki Juliusza Osterwy, aktora, reżysera, reformatora i wizjonera teatru, twórcy „Reduty”, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w latach 1932-35 i 1946-47.
Fotogaleria z wręczenia daru dla Teatru im. J. Słowackiego
fot. Bartek Barczyk © Teatr im. J. Słowackiego w KrakowiePani Matylda Czekaj, wnuczka wielkiego reformatora teatru Juliusza Osterwy przekazała w imieniu swojej mamy Pani Marii Osterwy-Czekaj dar dla Teatru im. J. Słowackiego - egzemplarz paryskiego wydania III części "Dziadów" Adama Mickiewicza z biblioteki Osterwy.
Dar został przekazany na ręce dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego. W liście do dyrektora Pani Maria wspomniała przyjaźń Osterwy z ukraińskim wybitnym twórcą teatralnym Łesiem Kurbasem, ofiarą stalinowskiego reżimu.