EN
Na zdjęciu mężczyzna w średnim wieku. Patrzy przed siebie. Ma bujne, czarne włosy oraz brodę. Ma niebieskie oczy. Tło jest czarne.

Marcin Czarnik w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

27.07.2022

Od nowego sezonu teatralnego, do zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie dołącza Marcin Czarnik – aktor wyjątkowej wrażliwości i talentu, wielokrotnie nagradzany twórca wybitnych kreacji teatralnych i filmowych.

Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2000), wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Swoją dotychczasową ścieżkę teatralną realizował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, grał także w Teatrze Rozmaitości (TR Warszawa) i Teatrze Studio.

Na dużym ekranie można go zobaczyć w filmach w reżyserii Wojtka Smarzowskiego ("Kler", "Wesele", "Drogówka"), Agnieszki Holland ("Mr.Jones"), Macieja Barczewskiego ("Mistrz"), Tomasza Wasilewskiego ("Zjednoczone Stany Miłości"), Pawła Ferdka ("Holiday"), czy Wilhelma Sasnala ("Z daleka widok jest  piękny"). Współpracował z Laszlo Nemesem przy filmach: „Syn Szawła” oraz „Schyłek Dnia”.

Jako jeden z nielicznych polskich aktorów wystąpił w popularnym serialu Netflixa „The Witcher”. W lipcu bieżącego roku zakończył zdjęcia do filmu „Winterreise” w reż. Alex Helfrecht, w którym gra główną rolę (w obsadzie m.in. John Malkovich). W tym roku zobaczymy go w dwóch nowych, filmowych produkcjach: „Iluzje” Marty Minorowicz oraz „Broad Peak” Leszka Dawida.  

Wyróżniony licznymi nagrodami teatralnymi i filmowymi m.in.: Grand Prix za rolę Robespierre'a w "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reż. Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu, nagrodą XXXIII Warszawskich Spotkań Teatralnych za rolę tytułową w spektaklu „Filoktet” w reż. Barbary Wysockiej, nagrodami dla najlepszego aktora za dwie role w przedstawieniach Jana Klaty: Newtona w „Lazarusie” Davida Bowiego i Endy Walsha w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu oraz za postać w „Długu” na podstawie książki Davida Graebera w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie.

Cieszymy się, że od sezonu 2022/23 dołącza do zespołu naszego Teatru. Rozpoczął już pracę nad rolą do jednej z jesiennych premier.

Z radością witamy Marcina Czarnika w naszej teatralnej rodzinie.