EN
Zdjęcie główne: na zdjęciu otwierane zielone, kwadratowe pudełko z czarnym dnem. Na nim srebrna moneta w kształcie prostokąta. Na monecie srebrne popiersie kobiety – jest to podobizna Antoniny Hoffmann. Tło jest czerwone w złote kwiaty.

Nowa moneta z serii Wielkie Aktorki

27.10.2020

27 października o godzinie 11:00 pani Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Okręgowego Oddziału NBP w Krakowie oraz Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego pokazali premierowo kolejną monetę z serii Wielkie Aktorki.

Tym razem jest to moneta z wizerunkiem Antoniny Hoffmann, odsłonięte zostało także jej popiersie autorstwa Władysława Eliasza.

Uroczystość odbyła się we foyer Teatru.

Informacja prasowa >

Zdjęcie zrobione we foyer teatru. W centralnej części popiersie kobiety. Jest to podobizna Antoniny Hoffmann. Po prawej stronie rzeźby stoi pochylona kobieta. Na twarzy ma czarną maseczkę ochronną. W ręku trzyma różę. Po lewej stronie mężczyzna. Patrzy na rzeźbę. Mężczyzna i kobieta odsłaniają popiersie aktorki. Czerwony materiał zwiewnie opada z rzeźby na ziemię. Tłem jest kremowa ściana.

Antonina Hoffmann dzisiaj powróciła do teatru, w którym zagrała swoją ostatnią rolę. To na deskach Teatru Miejskiego, dzisiaj noszącego dzisiaj imię Juliusza Słowackiego pojawiła się po raz ostatni w roli Lizystraty, przywódczyni kobiecego strajku, wywołując spory skandal w mieszczańskim Krakowie. W swojej karierze zagrała około czterystu ról, z czego większość na scenie krakowskiej, bohaterki liryczne i tragiczne, amantki, role charakterystyczne i komiczne. Dzisiaj wielka rywalka Modrzejewskiej, kobieta odważnie przeciwstawiająca się konwenansom, prekursorka nowego „naturalnego” stylu gry, zwana przez krakowian „Hofffmannką”, symbolicznie powróciła do budynku przy pl. Św. Ducha 1.


Dyrektor Teatru Krzysztof Głuchowski i pani Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Okręgowego Oddziału NBP w Krakowie odsłonili wykonane w 1872 r. popiersie Antonimy Hoffmann autorstwa Władysława Eliasza i zaprezentowali kolejną monetę z serii „Wielkie aktorki”. Na rewersie srebrnej monety o nominale 20 złotych znalazł się wizerunek Antoniny Hoffmann utrwalony w rzeźbie Eliasza, a na awersie fronton Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Popiersie Antoniny Hoffmann prezentowane jest na pierwszym piętrze budynku teatru.

 

Fot. Klaudyna Schubert

Zdjęcie główne: na zdjęciu otwierane zielone, kwadratowe pudełko z czarnym dnem. Na nim srebrna moneta w kształcie prostokąta. Na monecie srebrne popiersie kobiety – jest to podobizna Antoniny Hoffmann. Tło jest czerwone w złote kwiaty.