Prolog OEES 2021: Dzień krakowski
14.11.202115.11.2021, Małopolski Ogród Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12)
Krakowski MOS po raz kolejny stanie się żywą agorą społeczną zaaranżowaną w formę „krakowskiej kawiarni”, bliską naszym sercom i stylu życia.
Panelowe dyskusje zbudowane w kilkugodzinnym bloku ułożą się w wielowątkową narrację o potencjale i słabościach Krakowa. Teraźniejszości i przyszłości naszego miasta, jego miejscu w sieci miejskiej Polski i Europy. Pozwolą spojrzeć na miasto, jako całość, zarówno symboliczną, jak i inżynierską. Będzie to doskonała okazja do dyskusji o:
- nowoczesnym zarządzaniu miastem
- narzędziach koniecznych do planowania dobrej przestrzeni miejskiej
- czynnikach sprawczych decydujących o jego rozwoju
- przestrzeniach otwartych na spotkania mieszkańców różnych pokoleń i środowisk
- ekologii, zieleni miejskiej i odporności na zagrożenia klimatyczne
- nowych technologiach i ich wpływie na rozwój miasta i codzienność jego mieszkańców
Spotkanie będzie miało przebieg performatywny. Sięgniemy po arsenał różnych środków ekspresji i wyrazu, co pozwoli nam na osiągnięcie głębi przekazu niedostępnej w tradycyjnej formule. Reżyserem spektaklu będzie artysta wizualny Alek Janicki.
Wydarzenie rozpocznie się premierą raportu „Pokolenia. Solidarni w Rozwoju” przygotowany przez Zespół Ekspertów OEES pod redakcją prof. Jerzego Hausnera i prof. Agnieszki Chłoń-Domińczak.
Kolejne 5 punktów programu z cyklu “Scena Miejska. Prześwietlamy Miasto” to próba ujęcia miasta złożonego z wielu aspektów i odcieni w jedną spójną całość. Wydarzenie poprowadzą:
Tomasz Janowski – członek Rady Programowej OEES oraz Małgorzata Tomczak - Redaktor Naczelna Architektura & Biznes. Syntezę Miasta mają dokonać przedstawiciele szerokiego grona osób z różnych środowisk.
W tym przedstawiciele krakowskiego Magistratu: Zastępcy Prezydenta – Andrzej Kulig oraz Jerzy Muzyk; Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie – Piotr Kempf oraz Nina Gabryś – pełnomocniczka Prezydenta ds. Polityki Równościowej. Wiedzą akademicką podzielą się: Rektor UEK, prof. Stanisław Mazur, prof. Tomasz Szlendak oraz prof. Rafał Matyja. Nie zabraknie również artystów, architektów, dziennikarzy oraz osób zaangażowanych społecznie: Robert Makłowicz, Marek
Balawajder, Joanna Erbel, Paulina Wilk, dr hab. Krzysztof Görlich, dr inż. arch. Łukasz Pancewicz, Magdalena Sroka, Bartłomiej Kisielewski, Jakub Drath, Agnieszka Staniszewska-Mól czy dr inż. arch. kraj. Joanna Rayss.
Swoim bogatym doświadczeniem nt. wprowadzania innowacyjnych technologii, które polepszają jakość życia mieszkańców, podzielą się: Marta Zalewska – Dyrektorka Programu Green City, InPost oraz Marta Wójcicka – Ekspertka ds. Promocji Metod Dostaw, Allegro oraz Agnieszka Pocztowska - Dyrektor Generalna, Shell Business Operations Kraków.
Projekcja oraz dyskusja filmu z cyklu „Artysta zmienia miasto”, pod patronatem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przybliży twórczy ślad w miejskim krajobrazie jaki pozostawił po sobie wybitny izraelski rzeźbiarz Dani Karavan. W rozmowie wezmą udział: Rektor ASP Kraków - prof. Andrzej Bednarczyk oraz dr Monika Rydiger – Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Prolog OEES zakończy dyskusja nad dziedzictwem myśli Stanisława Wyspiańskiego. Co z nich dzisiaj jest najbardziej aktualne i jak dzieła mistrza mogą pomóc nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość i co mogą powiedzieć o przyszłości? O tym więcej w czasie „Debaty z Wyspiańskim”, którą poprowadzi Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit Polska; Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego. W wydarzeniu można wziąć udział zarówno stacjonarnie jak i online. Darmowa rejestracja oraz program wydarzenia na: www.kongres.oees.pl/prolog
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/3950750988360219
Dzień Krakowski to część szóstej edycji Open Eyes Economy Summit, która odbywa się właśnie w Krakowie od 2016 roku i z roku na rok stara się angażować coraz więcej środowisk do wspólnego działania.
Więcej o OEES – www.kongres.oees.pl