EN

Przekazanie smokingu śp. Mariana Cebuskiego na rzecz teatru

Wzruszająca chwila: Pani Ewa Cebulska przekazuje na ręce dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego dar dla naszego Teatru – smoking, w którym zmarły w 2019 roku znakomity aktor, Marian Cebulski, wielokrotnie występował na naszej scenie i w kabarecie Jama Michalika. Skromna uroczystość odbyła się – oczywiście! - w zabytkowej garderobie Ludwika Solskiego.

Marian Cebulski (1924-2019)

już w czasie wojny występował w teatrze konspiracyjnym Adama Mularczyka.
Marian Cebulski, fot. A.Głuc.

Ukończył studio aktorskie przy Starym Teatrze (1945); po wojnie grał w teatrach: Powszechnym im. Wojska Polskiego i Kameralnym TUR, a od 1947 przez ponad 70 lat był aktorem Teatru im. J. Słowackiego (występował także po przejściu na emeryturę). Przez wiele lat był też związany z kabaretem Jama Michalika.

Marian Cebulski składa pamiątkowy autograf na ścianie garderoby Ludwika Solskiego, 2017 r.

Krakowska publiczność kochała Mariana Cebulskiego - był m.in. dwukrotnym laureatem nagrody Złotej Maski w plebiscycie na najpopularniejszego aktora Krakowa. Zagrał prawie dwieście znakomitych ról. Sam najczulej wspominał rolę Sczastliwcewa w Lesie A. Ostrowskiego, którą grał obok swego przyjaciela, Wiktora Sadeckiego (1963).

Pamiątkowy autograf aktora.

Niezapomniane były jego postaci Księdza, Gospodarza, Dziada w trzech inscenizacjach Wesela, Sganarel w Don Juanie, Jegor Bułyczow w dramacie Gorkiego, Kantek w Królowej przedmieścia... Do ostatnich dni kochał teatr i żył teatrem – pięknie wspominał swoich mistrzów, m.in. Solskiego i Kurnakowicza. Monolog Starego Aktora w Wyzwolenia Wyspiańskiego mówił wstrząsająco, jakby mówił sam o sobie.

Wywiad

Nestorzy krakowskiego teatru, cz. I Marian Cebulski