EN
Portret mężczyzny na czarno-białej fotografii. To mężczyzna w małych, okrągłych okularach. Krótkie włosy zaczesane do tyłu. Ma na sobie garnitur, białą koszulę i krawat. Patrzy przed siebie, jego twarz nie wyraża emocji.

Rocznica urodzin Zygmunta Nowakowskiego

22.01.2021

130 lat temu, 22 stycznia 1891, urodził się ZYGMUNT NOWAKOWSKI. Był aktorem, reżyserem, dramaturgiem, pisarzem - autorem powieści i wspomnień, publicystą, niezrównanym felietonistą. Przede wszystkim jednak był człowiekiem teatru, znawcą i miłośnikiem Krakowa.

Czarno-biała fotografia. Mężczyzna siedzi przy stole, przed sobą ma maszynę do pisania. Dłonią podpiera głowę. Wygląda jakby zastanawiał się nad tym, co właśnie ma napisać. W tle za nim stoi regał pełen książek.

Przyjął sceniczny pseudonim od nazwiska matki - naprawdę nazywał się Tempka. W 1914 r. był jednym z tych aktorów naszego Teatru, którzy porzucili scenę dla służby w Legionach. Swoje przeżycia wykorzystał później w sztuce Gałązka rozmarynu - przeboju teatrów międzywojennych. W kwietniu 1918 wrócił do naszego Teatru,  był tu aktorem do 1923, a wkrótce dyrektorem (1926-1929).  W 1939 znalazł się na Zachodzie, gdzie m.in. wspólnie z Mieczysławem Grydzewskim redagował „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie”, po wojnie pozostał na emigracji. Był związany m.in. z Radiem Wolna Europa, zmarł w Londynie w 1963 r., po latach spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Grał na naszej scenie wiele znaczących ról, m.in. pierwszego w wolnej Polsce Konrada w Wyzwoleniu S. Wyspiańskiego (1918), wyreżyserował znakomite, cieszące się wielkim powodzeniem spektakle - m.in. Achilleis, Krakowiaków i Górali, Turandot, Fausta, Dzieje grzechu. Napisał o naszym Teatrze wiele przepięknych, nostalgicznych, ale i bardzo dowcipnych wspomnień.

Czarno-biała fotografia. Grupa kilkudziesięciu ludzi stoi w rzędach i spogląda przed siebie. Wszyscy ubrani są bardzo elegancko. Mężczyźni mają na sobie garnitury, niektórzy mają też kapelusze. Kobiety ubrane są w sukienki, na które mają narzucone lekkie płaszczyki. Za nimi fragment budynku teatru. Zespół Teatru im. J. Słowackiego, dyrekcja Zygmunta Nowakowskiego.