EN

SIMPLY THE BEST – podsumowanie roku 2020

Miło nam donieść, że w raporcie teatralnym za 2020 rok, który przygotował krytyk Tomasz Domagała otrzymaliśmy aż dwa wyróżnienia! Pierwsze za scenografię do spektaklu "Balladyna" w reżyserii Pawła Świątka dla Marcina Chlandy i drugie za drugoplanową rolę żeńską dla aktorki naszego Teatru Dominiki Bednarczyk za rolę Goplany w "Balladynie". 

SCENOGRAFIA

Marcin Chlanda - Balladyna, reż. Paweł Świątek, Teatr im. Słowackiego w Krakowie – nie wiemy, czy to wyschnięte jezioro Gopło wraz ze wznoszącymi się nad nim w górę kamiennymi schodami, czy teatr grecki, prowadzący nas w obliczu opowieści o władzy do agory – miejsca, gdzie zabiera się głos w najświętszych dla kraju sprawach. Za tę prostą, aczkolwiek wyrafinowaną wieloznaczność już należą się Marcinowi Chlandzie laury. Do tego pyszne kostiumy Goplany i jej dworu, składające się na baśniową wariację na temat współczesnego show biznesu, z uwzględnieniem kreacji parodiujących gwiazdy R’n’B, Lady Gagę czy Conchitę Wurst. Z jednej strony nieskrępowana niczym zabawa konwencjami i współczesnym popartem, z drugiej – poważna wypowiedź o tym, co dla nas, Polaków, najważniejsze. A wszystko to zaczyna się od przestrzeni. Tak, jak powinno być w dobrym spektaklu. W najlepszym!

AKTORKA DRUGIEGO PLANU

Dominika Bednarczyk - Balladyna, Teatr im. Słowackiego w Krakowie – Bednarczyk zawsze gra dobrze, ale u Świątka zagrała wybitnie. Jej PopGoplana, będąca połączeniem Arethy Franklin z Dianą Ross, po prostu zachwyca. Ileż w niej znudzenia, kapryśności, ale też strachu o własną pozycję królowej show biznesu. Wszystko z wdziękiem, klasą i taką pełną artystyczną wolnością, którą daje ukrycie się w kostiumie i nierealistycznej opowieści. A przecież mimo baśniowego sztafażu powiedziała o dzisiejszych celebrytach więcej niż wszelkie naukowe analizy i mądre artykuły. Świetnie też wygrała lekkie zdumienie, gdy autorytarna władza symbolizowana przez Balladynę kończy z opowiadaniem bajek, unicestwiając tym samym cały jej świat. Mistrzostwo!

Przeczytaj cały raport >>