EN
image/svg+xml
Teatralna pasieka na dachu Gmachu, fot. Michalina Pieczonka

Teatralna pasieka

Teatr im. Juliusza Słowackiego ma swoją pasiekę. Pszczoły, które zamieszkały na dachu Teatru przyjechały z Alwernii, gdzie w kole pszczelarskim "Nektar" działa kierownik muzyczna Teatru - Halina Jarczyk. Pszczelarze z tego koła doglądają uli i sprawdzają jak na co dzień radzą sobie owady.

Pszczoły w miastach to nic nowego, Paryż czy Nowy Jork  w tych i w innych metropoliach stawia się ule na dachach. Pszczoły świetnie sobie radzą w sytuacji miejskiej, w miastach też jest bardzo dużo zieleni - mówię o kwiatach, roślinach które są miododajne, mało tego te rośliny nie są spryskiwane pestycydami jak np. na dużych uprawach, co dla pszczół jest bardzo korzystne. Jeszcze nie wiemy jak dokładnie miód będzie wykorzystywany, z pewnością znajdzie właściwie przeznaczenie na cele dobroczynne lub jako prezent dla naszych gości. W akcję zakładania uli na dachu Teatru Słowackiego zaangażował się Greenpeace Polska i Tygodnik Powszechny. Ule na dachu teatru będą niewidoczne, nie zaburzą w jakikolwiek bryły tego historycznego budynku, przedsięwzięcie ma charakter stały, ma służyć ratowaniu tego niezwykłego gatunku owadów - powiedział Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego. 


Otwarciu teatralnej pasieki w dniu 28 maja 2017 r. o godzinie 12:00 na placu przed Teatrem towarzyszyło specjalne wydanie Salonu Poezji (plenerowe) oraz program edukacyjny przygotowany przez Greenpeace.