EN

Wokół obrazu Matejki

W tym roku dzwon Zygmunt obchodzi jubileusz 500-lecia. Po raz pierwszy, dzwon odlany przez Hansa Behama, ludwisarza z Norymbergi, zabrzmiał 13 lipca 1521 roku.

Z tej okazji w Krakowie i Norymberdze wiele się w ten weekend wydarzy. Wszystkich, którzy nie będą mogli pojawić się na wzgórzu Wawelskim czy w Norymberdze, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Małopolski Ogród Sztuki, Rajska 12
Foyer główne
10 - 13 lipca
11.00-14.00
wstęp wolny
Wokół obrazu Matejki

500x1

Powstały w 1874 r. obraz Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”, przedstawia wydarzenia z 9 lipca 1521 r. W instalacji dźwiękowej Erwina Jeneralczyka postacie namalowane przez Matejkę zyskują głos. Każda ma swoją historię i w trakcie ceremonii zawieszenia dzwonu odgrywa określoną rolę. Postaci przemawiają do nas w różnych językach. Zbliżamy się do ekranu i wskazujemy wybraną postać. Zawężając krąg wokół głowy, pozwalamy jej do nas przemówić. Rozszerzając krąg na obrazie, uruchamiamy dźwięki: gwar rozmów dworzan, słowa modlitwy odmawianej przez duchownych, okrzyki Behama dyrygującego robotnikami, wrzawę tłumu, odgłosy pracy.

Instalacja przygotowana przy artystycznym i merytorycznym wsparciu prof. Marka Chołoniewskiego oraz we współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej w Krakowie.

500x1

500×1 to projekt realizowany przez studentów Wydział Intermediów ASP w Krakowie według koncepcji prof. Grzegorza Bilińskiego.

Celem projektu było zebranie 500 1-minutowych audiowizualnych kompozycji inspirowanych dźwiękiem Dzwonu Zygmunt, z których zbudowany został spektakl multimedialny.